rozmiar czcionki: A | A | AWrocławski artysta Witold Liszkowski został laureatem nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury

22.11.2013 14:48

21 listopada w Galerii Sztuki Aktualnej we Wrocławiu odbył się wernisaż malarstwa Witolda Liszkowskiego. Uroczystość była okazją do uhonorowania artysty nagrodą Marszałka. Wyróżnienie to wręczył Edwin Petrykat - pełnomocnik Marszałka ds. dialogu ze środowiskami twórczymi i artystycznymi regionu.

fot. Barbara Górniak

Witol Liszkowski należy do grona najwybitniejszych współczesnych twórców na Dolnym Śląsku. Realizuje przedsięwzięcia, które jednoczą wiele dyscyplin  i technik artystycznych. Tworzy cykle malarskie i instalacyjne pn. „Struktury Osobiste”, „Personalistyczne Pokoje”, „Sztuka Zjawiskowa”. Oprócz malarstwa realizuje się także w nowych mediach prezentując  wielkoformatowe projekcje multimedialne. Swoje projekty  wizualno-muzyczne  przedstawia w obiektach sakralnych i zabytkowych, w przestrzeniach miejskich i kompleksach parkowych.  Jest autorem ponad 80 wystaw indywidualnych i pokazów intermedialnych. W ostatnim czasie  zajmuje się   projektem pn.  „Budujemy Miasto Sztuki”.
Jego prace prezentowane były podczas znaczących  festiwali  artystycznych, m.in.: na Festiwalu Teatru Otwartego,   Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, Nowych  Horyzontach oraz Dolnośląskim  Festiwalu Sztuki. Twórczość Witolda Liszkowskiego w oryginalny sposób nawiązuje do tradycji wrocławskiej awangardy i   jest  ważnym wyznacznikiem kultury plastycznej Dolnego Śląska. Artysta od lat   działa społecznie na rzecz środowiska wrocławskich twórców. Od 2004 r. jest członkiem Zarządu Okręgu Wrocławskiego ZPAP. W 1997 r. został stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 2008  Zarządu Województwa Dolnośląskiego. 

Oprócz  dyscyplin plastycznych artysta  zajmował się również działalnością  pedagogiczną. W latach 1997-2006 prowadził autorskie wykłady  w Wyższym Studium Fotografii afa, a w 2006-2009 w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.