rozmiar czcionki: A | A | AWirtualny Teatr Polski

29.01.2010 14:51

Teatr Polski we Wrocławiu, instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, przygotowuje zintegrowaną, nowoczesną, dostępną publicznie platformę informacyjną. Na ten cel Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał Teatrowi środki w wysokości 271.740 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Całkowita wartość projektu to 493.124 złote. Celem jego jest przede wszystkim zabezpieczenie zasobu informacyjnego teatru i stworzenie dynamicznej bazy danych z zakresu upowszechniania informacji o dziedzictwie przeszłości oraz przedsięwzięciach jednostek kultury, twórcach, wybitnych dziełach i wydarzeniach kulturalnych. Baza ta zintegrowana będzie na platformie serwera CMS i portalu internetowego teatru. Będzie upowszechniona publicznie, zintegruje portal www teatru z treścią aktualizowaną w sposób automatyczny z poziomu działu marketingu, działu literackiego, działu graficznego i działu planowania repertuaru.

W praktyce oznacza to takie udogodnienia dla internatutów, jak np. prezentacje on-line z prób, spektakli i innych wydarzeń, wirtualny sklep czy też wirtualne warsztaty dla dzieci i młodzieży promujące e-kulturę, a także forum dyskusyjne.   

Konieczność wdrożenia projektu wiąże się z szybkim rozwojem Internetu i nowych mediów, w których Teatr powinien zaistnieć. Jednostka liczy dzięki temu na wzrost zainteresowania społeczeństwa ofertą teatru, szczególnie studentów i młodzieży, których udział w strukturze sprzedaży biletów stale się dziś obniża. Ponadto działania te wpłyną na konkurencyjność spektaklu teatralnego na scenie, dzięki zastosowaniu nowych technologii multimedialnych i informatycznych.   

Realizacja projektu rozpoczęła się w 2009 roku, rzeczowe i finansowe zakończenie planowane jest na II kwartał 2011 roku.