rozmiar czcionki: A | A | A



Święto Papieru już za nami

30.07.2010 11:23

24 i 25 lipca odbyło się jubileuszowe – dziesiąte Święto Papieru. Imprezę zrealizowano w ramach Dni Dolnego Śląska, pod patronatem Marka Łapińskiego – Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Na turystów przybyłych w tych dniach do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju czekało wiele atrakcji charakterystycznych dla poprzednich edycji oraz liczne nowości. Podobnie jak w ubiegłych latach można było czerpać papier, barwić arkusze historycznymi technikami marmoryzowania i shibori, batikować, drukować metodą typograficzną, odciskać suche pieczęcie, badać właściwości papieru przy wykorzystaniu zabytkowych urządzeń laboratoryjnych oraz poznać tajniki utrwalania obrazu metodą camera obscura. Nie zabrakło artystów i rzemieślników którzy prezentowali i sprzedawali prace wykonane z papieru. Było również wielu twórców pamiątek. Impreza obfitowała w konkursy (m.in. dzieci rzucały do celu rolką papieru a dorośli dźwigali papierową sztangę), w których można było zdobyć cenne nagrody. Szczególną atrakcją okazały się dwa koncerty: zespołu muzyki średniowiecznej Comes Vagantes z Niemiec oraz pochodzącego z ziemi kłodzkiej artysty Artura Chamskiego.


W oficjalnej części imprezy uczestniczył Edwin Petrykat – przedstawiciel Marszałka Województwa Dolnośląskiego, który uhonorował dyplomami gratulacyjnymi Bożenę Schweizer-Makowską, kierującą dusznickim muzeum w latach 1984-2005 oraz Annę Stefaniszyn – organizatorkę pierwszych edycji Święta Papieru.


Organizowana od 10 lat impreza z każdym rokiem cieszy się rosnącym uznaniem. Coraz bardziej cenią ją władze samorządowe; obecne Święto Papieru zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Kłodzku oraz Gminę Duszniki Zdrój. Sponsorem była firma Mondi Świecie S.A. – największy w Polsce producent papieru. Imprezę dostrzegają również media; w tegoroczna edycja była zapowiadana i relacjonowana przez liczne ogólnopolskie i regionalne stacje telewizyjne i radiowe oraz czasopisma. Podczas Święta Papieru Muzeum Papiernictwa zwiedziło około 10.000 osób – to dla nas najlepszy dowód uznania.

Nowością tegorocznego Święta Papieru okazał się konkurs, którego celem było wyłonienie i promocja najciekawszej pamiątki zaprezentowanej podczas imprezy, nawiązującej swym charakterem do Dolnego Śląska. Patronat nad konkurencją objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, który ufundował nagrodę – kosz produktów regionalnych. Pierwsze miejsce zajął szklany puchar z wizerunkiem Fryderyka Chopina, wykonany przez pracownię Zielińskich. Drugie miejsce przyznano drzeworytom z regionalnymi widokami, wykonanym przez Yolę Rybczyńską z „Wapiennika Łaskawego Kamienia” koło Stronia Śl. Mamy nadzieję, że wyróżnione pamiątki spotkają się z uznaniem turystów.