rozmiar czcionki: A | A | AStypendia Województwa Dolnośląskiego wręczone!

10.03.2023 14:51

Kompozytorzy, muzycy, literaci, ludzie filmu i teatru, artyści plastycy. W tym roku Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał 20 stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.

Fot. Laura Gardyza, UMWD

Spośród 132 zgłoszeń wyłonione zostało grono 20 dolnośląskich twórców, artystów oraz osób zajmujących się upowszechnianiem kultury. Uroczyste wręczenie stypendiów odbyło się w piątek, 10 marca, w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Komisja Oceniająca, rekomendując Zarządowi Województwa Dolnośląskiego wybrane przedsięwzięcia, stanęła przed wymagającym zadaniem.

– Rozstrzygnięcie naboru stypendialnego nie należało do łatwych ze względu na liczbę wniosków oraz ich wyjątkowo wysoki poziom. To oczywiście powód do dumy, że w naszym regionie mamy tak zdolnych artystów, ale też kolejny sygnał, że pozainstytucjonalne środowisko kultury ma olbrzymi potencjał i powinno być wspierane jeszcze intensywniej. Intuicja nas nie zawiodła, dlatego w tym roku podwoiliśmy budżet i podnieśliśmy przyznane kwoty stypendiów do poziomu 6 lub 12 tysięcy złotych, w zależności od złożoności projektu danego twórcy –mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Podwojenie budżetu na stypendia daje laureatom jeszcze większe możliwości realizacji swoich pasji. Wśród laureatów tegorocznych dolnośląskich stypendiów artystycznych znaleźli się między innymi: legniczanka Sara Dragan, jedna z najbardziej obiecujących skrzypaczek swojego pokolenia, już teraz koncertująca na całym świecie; wrocławski artysta Jakub Zasada, zajmujący się projektowaniem plakatów czy też bardzki rzeźbiarz Tomasz Karamon, który jest pasjonatem dolnośląskiego rzemiosła piernikarskiego.