rozmiar czcionki: A | A | AOpera Wrocławska rozpoczyna Międzynarodowy Rok Chopinowski

25.01.2010 13:23

Wrocławska Opera zaprasza na premierę „Chopin” Giacomo Orefice, którą zainauguruje obchody Międzynarodowego Roku Chopinowskiego. Premiera opery odbędzie się 30 stycznia.

„Opera Wrocławska przyzwyczaiła już nas do najwyższego poziomu swoich premier. To instytucja kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego która jest nie tylko jedną z najlepszych tego typu jednostek w kraju, ale także i najszybszą. Bowiem to właśnie wrocławska opera jako pierwsza instytucja operowa w Polsce rozpoczyna obchody Roku Chopinowskiego. Serdecznie zachęcam wszystkich do wzięcia udziału tym wydarzeniu”- powiedział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński.

Spektakle zobaczyć będzie można 30 i 31 stycznia oraz 6 i 7 lutego 2010.

Opera „Chopin” oparta jest na zdarzeniach z życia wielkiego polskiego pianisty i kompozytora. Swoją premierę miała 25 listopada 1901 r. w Teatro Lirico w Mediolanie. Dzieło zdobyło wielkie uznanie i przez następne 30 lat było wystawiane w wielu krajach europejskich, a także w Australii i Argentynie.
Na treść opery składają się 4 obrazy z życia Fryderyka Chopina, które odpowiadają czterem porom roku: Lata młodzieńcze w Polsce, Pobyt w Paryżu – Salon Paryski, Pobyt na Majorce – burza, Powrót do Paryża – śmierć kompozytora.

W operze tej oprócz tytułowej postaci występuje siostra Chopina, jego przyjaciółka George Sand, przyjaciel z lat młodzieńczych Elio i zakonnik.
Do przygotowania trudnej roli Chopina udało się pozyskać światowej sławy tenora Stevena Harrisona. W spektaklu zaśpiewają również Mariusz Godlewski (Elio – przyjaciel Chopina), Evgenija Kuznetsova (Stella – siostra Chopina), Ewa Vesin (Flora – George Sand). Ciekawą inscenizację przygotowują Laco Adamik i Barbara Kędzierska. Wspaniały plakat zaprojektował specjalnie dla Opery Wrocławskiej Igor Mitoraj.

Giacomo Orefice (1865 – 1922) był z wykształcenia pianistą i kompozytorem, przedstawicielem włoskiego weryzmu. Skomponował 10 oper, pisał także symfonie, koncerty wiolonczelowe, sonaty i muzykę kameralną. Jako pianista Giacomo Orefice najchętniej wykonywał utwory fortepianowe Fryderyka Chopina, którymi był zafascynowany. Artysta opanował cały repertuar Chopina, potrafił z pamięci zagrać wszystkie jego dzieła. Uwielbienie do twórczości polskiego kompozytora Orfice przełożył na wielkie zainteresowanie  wszystkim, co związane było z życiem Fryderyka Chopina. Przyjeżdżał do Polski, aby poznać kraj rodzinny kompozytora, koncertować, dyrygować i przedstawić się polskiej publiczności. Był też obecny na warszawskiej premierze swojej opery „Chopin” w 1904 r. I właśnie wielki kult dla polskiego kompozytora sprawił, że Orefice podjął się napisania dzieła operowego, które – składając się wyłącznie z utworów Chopina – opowiadałoby o życiu genialnego Polaka. Libretto opery napisał Angelo Orvieto do oryginalnej muzyki fortepianowej Fryderyka Chopina. Wyboru ponad 100 fragmentów mazurków, ballad, sonat, scherzo, nokturnów i etiud dokonał G. Orefice. Połączył je również w całość i zinstrumentował.

Rok 2010 ustanowiony został Międzynarodowym Rokiem Chopinowskim, z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Pozostałe wydarzenia związane z obchodami rocznicy