rozmiar czcionki: A | A | A



Nagrody Marszałka dla bibliotekarzy

10.05.2012 15:45

9 maja 2012 r. odbył się po raz po raz dziewiąty Dolnośląski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w Centrum Konferencyjnym Hali Stulecia we Wrocławiu. Święto, które integruje bibliotekarzy pracujących w bibliotekach różnych sieci: naukowych, akademickich, publicznych, szkolnych, pedagogicznych, było szczególną okazją, do podziękowań za pracę wymagającą dużych umiejętności, ciągłego doskonalenia kompetencji oraz otwartej postawy na zmieniające się oczekiwania czytelników. Podczas uroczystości Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń złożył wszystkim pracownikom bibliotek najserdeczniejsze życzenia. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku Marszałek Województwa Dolnośląskiego uhonorował finansowymi nagrodami bibliotekarzy, którzy swoją pracą w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju bibliotekarstwa.

fot. Barbara Górniak

W roku 2012 Nagrodą Marszałka zostały wyróżnione  następujące osoby:

Pani Beata Jasiak  z zawodem bibliotekarza związana od początku swojej kariery zawodowej, którą rozpoczęła  po ukończeniu studiów.   Obecnie jako starszy kustosz pracuje na stanowisku instruktora  w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. W latach 2002-2007 prowadziła projekt pod nazwą „Wrocławska Biblioteka Profilaktyki Uzależnień” Od 2009 r.  pełni funkcję koordynatora regionalnego, w ramach dwóch projektów skierowanych do dolnośląskich bibliotek: „Program Rozwoju Bibliotek”  i „Biblioteka Plus”. Jest redaktorem miesięcznego  „Biuletynu Elektronicznego Programu Rozwoju Bibliotek.  Pani Beata Jasiak włącza się do prac wykraczających poza działalność wynikającą z zakresu jej obowiązków. Jej postawa, dorobek zawodowy,  a także umiejętność dzielenia się własnym doświadczeniem powodują, że darzona jest szacunkiem i autorytetem nie tylko w środowisku dolnośląskich, ale i ogólnopolskich bibliotekarzy.

Pani Elżbieta Rychlicka jest starszym kustoszem bibliotekarstwa i  kierownikiem  Filii Dziecięco-Młodzieżowej nr 2 Legnickiej Biblioteki Publicznej. Szczególnie wyróżniła się w organizacji nowatorskich form pracy z dziećmi i młodzieżą, dążąc do wyrabiania  w nich nawyku pogłębiania wiedzy  oraz samodzielnego poszukiwania źródeł informacji.  Jest autorką wielu programów i cykli czytelniczych realizowanych w Legnickiej Bibliotece Publicznej. W najbliższym środowisku znana jest   z organizacji   odbywającego się od kilku lat,  „Święta książki na Piekarach”,   promującego na jednym z największych osiedli w Legnicy książkę, jej twórców i czytelnictwo. Za popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży  została wyróżniona wieloma nagrodami.

Pan Robert Duma jest dyrektorem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka.  Od początku swojej pracy  stawiał na usprawnienie funkcjonowania bibliotek, promocję bibliotek oraz zawodu bibliotekarza. Modernizował bibliotekę oraz procesy biblioteczne. W swoich działaniach  stawia na rozszerzenie usług bibliotecznych dla różnych grup czytelników i użytkowników. Jest autorem   i współautorem wielu wystaw i ekspozycji bibliotecznych. Jest znany z dużego zaangażowania w rozwój kulturalny Bystrzycy Kłodzkiej oraz Ziemi Kłodzkiej. Często prowadzi prelekcje i projekcje multimedialne dla dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej. Jest pomysłodawcą i realizatorem działań w bibliotece  ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki oraz corocznych obchodów Europejskich dni Dziedzictwa.  Ponadto jest pomysłodawcą i inicjatorem konkursu literackiego „Okolica w literę ujęta”. Dokumentuje historię życia lokalnego. Współrealizował film edukacyjny o życiu i działalności Marianny Orańskiej. Jest realizatorem wielu projektów. W życiu zawodowym kieruje się zasadami: Biblioteka więcej niż myślisz; Biblioteka miejscem spotkań; Nowoczesna biblioteka z tradycją.