rozmiar czcionki: A | A | ANagroda Kulturalna Śląska za lata 2020 i 2021 przyznana!

07.10.2021 08:31

Fot. Anita Wojcinowicz

W myśl porozumienia i pojednania pomiędzy Niemcami a Polakami, Rząd Dolnej Saksonii funduje Nagrodę Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolna Saksonia celem wspólnego pielęgnowania i rozwoju śląskiego dobra kulturalnego i wspierania działalności kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków.
Dolnosaksoński Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Boris Pistorius oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski wyróżnili osoby i instytucje za lata 2020 oraz 2021.


- Śląsk, będący bijącym sercem Europy, od wieków jest świadkiem i areną zdarzeń, które charakteryzowała wieloaspektowość. Optyka historii jak soczewka skupia na tych ziemiach liczne pamiątki działalności wielu narodowości, społeczności i przewodnich myśli, które przyświecały twórcom, naukowcom, przedsiębiorcom i wszystkim obywatelom. To tożsamość, której kształt jest wynikiem ogromnej liczby zmiennych, wniesionych przez liczne nacje, zamieszkujące nasz region na przestrzeni dziesięcioleci. To historyczne dziedzictwo jest wartością, którą mamy obowiązek pielęgnować i chronić – mówił podczas uroczystości Marszałek Cezary Przybylski.


W trakcie uroczystej Gali w Operze Wrocławskiej nagrodzono wybitne grono Laureatek  i Laureatów. Nagrody Główne za rok 2020 otrzymali Aleksandra Kurzak, wybitna śpiewaczka operowa oraz prof. dr Matthias Weber, Dyrektor Federalnego Instytutu Kultury i Historii Niemców w Europie Wschodniej. Przyznano również Nagrodę Specjalną, która trafiła w ręce Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, prowadzącej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Nagrody Główne za rok 2021 otrzymali  Sylwester Chęciński, znany reżyser i scenarzysta, autor kultowego filmu „Sami Swoi” oraz pisarka Roswitha Schieb, która inspiracje do swojej twórczości czerpie z wędrówek po Europie Środkowej i Wschodniej.

Nagrodę Specjalną otrzymały wyjątkowo dwie instytucje. Były to Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa oraz Festiwal Góry Literatury, z którym związana jest Noblistka Olga Tokarczuk.

Podczas uroczystości Marszałek Cezary Przybylski wyróżnił Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury Panią Małgorzatę Sroczyńską-Kordys, która przez trzy dekady organizowała  Nagrodę Kulturalną Śląska. Marszałek podkreślił jej zasługi dla współpracy międzynarodowej i rozwoju kultury Dolnego Śląska.