rozmiar czcionki: A | A | A



Nagroda Kulturalna Śląska 2024 - Jury wybrało tegorocznych laureatów

19.03.2024 10:12

Zwycięzcy zostaną uhonorowani już 21 września w Brunszwiku (Niemcy).

Pod koniec drugiej wojny światowej miliony ludzi musiało opuścić swoje domy w Europie Wschodniej. Duża liczba wysiedleńców znalazła zakwaterowanie na terenie późniejszej Republiki Federalnej Niemiec, a tym samym także w Dolnej Saksonii. Było wśród nich wielu Ślązaków. Na znak solidarności, w 1950 roku Dolna Saksonia przejęła sponsoring stowarzyszenia przesiedleńców „Landsmannschaft Schlesien”. Istotnym elementem tego sponsoringu i partnerstwa jest Nagroda Kulturalna Śląska, przyznawana od 1977 roku.

Aby wyłonić zwycięzców nagród za rok 2024, członkowie jury spotkali się dwa tygodnie temu w Berlinie pod przewodnictwem Minister Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii, Pani Danieli Behrens.

Jednocześnie ustalono również termin ceremonii wręczenia nagród - odbędzie się ona w Brunszwiku 21 września 2024 roku.

Minister Behrens powiedziała: - W tym roku jako jury po raz kolejny mieliśmy znakomity wybór osobistości i instytucji do nagród głównych i specjalnych Nagrody Kulturalnej Śląska. Po raz kolejny wyłoniliśmy laureatów, którzy przez niemal całe swoje życie wnieśli szczególny wkład w budowanie więzi Polski i Niemiec. Będę miała przyjemność wręczyć im nagrody podczas uroczystej ceremonii w Brunszwiku. Obecnie na ziemi europejskiej toczy się kolejna wojna w związku z agresywną wojną Putina na Ukrainę. To jest niepokojące i przygnębiające. Tym ważniejsze jest, abyśmy zidentyfikowali i wzmocnili podobieństwa państw europejskich. Przyczynia się do tego nasza wspólna nagroda, która zawsze jest nagrodą spotkania niemiecko-polskiego.

Jako laureata nagrody głównej jury wybrało polską historyk sztuki prof. dr. hab. Ewę Sabinę Chojecką oraz niemiecką kierownik centrum dokumentacji i informacji w Haus Schlesien w Königswinter (NRW), panią Nicolę Remig.

W tym roku jury przyznało dwie nagrody specjalne oparte na wyróżniających się propozycjach. Nagrody trafiają do Stowarzyszenia Młodych Muzyków z Niemiec i Polski oraz Urzędu Miasta Stoszowice za zaangażowanie na rzecz miejsca spotkań - Twierdza Srebrna Góra.

Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, zaangażowany w realizację tego przedsięwzięcia powiedział: - Wierni tradycji dbania o to, co śląskie kontynuujemy współpracę Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii w obszarze kultury, dialogu społecznego i pielęgnowania wspólnego dziedzictwa. Doceniamy zaangażowanie artystów, twórców i naukowców z obu krajów upamiętniających wiedzę o mieszkańcach tych terenów i barwnej kulturze, która trwa w przekazie rodzinnym, ale również zachowała się w spuściźnie materialnej. Nagrodę Kulturalną Śląska charakteryzuje łączenie tego, co przeszłe z tym, co współczesne kreując obraz dobrych relacji polsko-niemieckich dla przyszłych pokoleń.  Artyści i naukowcy, którzy identyfikują się ze śląskością bądź też zafascynowani tym obszarem opisują go za pomocą różnorakich środków wyrazu artystycznego, wnoszą znaczący wkład w utrwalanie wiedzy o Śląsku w świadomości nie tylko mieszkańców obu krajów, ale wszystkich Europejczyków. Gratuluję laureatom i z niecierpliwością oczekuję wspólnego spotkania na uroczystej gali wręczenia Nagród.