rozmiar czcionki: A | A | ANagroda Kulturalna Śląska 2019

30.09.2019 14:13

fot. B.Górniak

W dniu 28 września 2019 roku, w Wolfenbüttel w Dolnej Saksonii, Dolny Śląsk i Dolna Saksonia Nagrodą Kulturalną Śląska uhonorowały tych, których zawodowe dokonania służą zachowaniu i rozwijaniu dziedzictwa kulturowego Śląska. Było to już 26 wspólne  przedsięwzięcie, które wnosi istotny wkład w stałą współpracę polsko – niemiecką.  Michał Bobowiec, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Grant Hendrik Tonne, Minister Kultury i Oświaty  oraz Stephan Manke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Sportu Dolnej Saksonii wręczyli nagrody: Rodzinie wybitnego artysty plastyka profesora Zbigniewa Horbowego, zmarłego w czerwcu br., niemieckiemu opiekunowi zabytków Helmutowi Goebelowi  oraz Stowarzyszeniu Pielęgnowania Śląskiej Kultury i Sztuki z siedzibą w Görlitz.

W swoim przemówieniu Michał Bobowiec, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego powiedział:


„Na Dolnym Śląsku, w miejscu, gdzie w powojennej historii bardzo silnie zaznaczyły się procesy migracyjne, w regionie niezwykłym, w którym zderzyły się bardzo różne doświadczenia wielu narodów, praca ludzi kultury niesie istotne wartości. Tak samo dzisiaj, jak i wiele lat temu, twórcy uczą nas wrażliwości oraz szacunku do pracy, namawiają do dialogu i próby zrozumienia świata i jego problemów widzianych z różnych perspektyw.”


W uroczystościach wzięło udział ponad 300 gości Polski i Niemiec. Delegacji Dolnego Śląska przewodniczył Michał Bobowiec, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.