rozmiar czcionki: A | A | ANa Listę informacyjną UNESCO zostały zgłoszone najcenniejsze historyczne i architektoniczne młyny papiernicze z 6 krajów, w tym nasze dolnośląskie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

24.05.2024 09:12


Spieszymy do Was z bardzo dobrą wiadomością.

Na Listę informacyjną UNESCO zostały zgłoszone najcenniejsze historyczne i architektoniczne młyny papiernicze z 6 krajów, które wskazują na wiodącą rolę Europy w przemyśle papieru czerpanego od XVI wieku.

Wśród nich jest chluba Dolnego Śląska nasze Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Oznacza to, że wraz z Velkych Losinach (Czechy), Capellades (Hiszpania), Homburgu i Niederzwönitz (Niemcy) i Pescii (Włochy) w najbliższych latach będą wspólnie dążyły do wpisania sześciu historycznych papierni na listę światowego dziedzictwa materialnego UNESCO.

Gratulujemy ogromnego sukcesem Dyrektorowi Maciejowi Szymczykowi wraz z całym Zespołem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, gdyż przekonali do swojej koncepcji wiele ważnych osób z kręgów ochrony zabytków z Polski oraz czterech innych krajów.

Życzymy powodzenia i wytrwałości w kolejnych krokach starań o wpisanie papierni na listę światowego dziedzictwa materialnego UNESCO!