rozmiar czcionki: A | A | A



Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zaprasza na długi weekend majowy

18.04.2012 15:39

Tegoroczny długi weekend majowy w Muzeum Papiernictwa rozpoczyna się w piątkowe popołudnie 27 kwietnia i potrwa do 6 maja. W tym terminie zorganizowano m.in.:   - otwarcie wystawy czasowej Artura Golińskiego oraz Tomasza Szewczyka „Foto&Grafika” (27 IV godz.17.00), - zwiedzanie ekspozycji „Dobra marka – krocie warta. Rachunki i papiery firmowe z Dolnego Śląska (1850-1945)”, - prezentację unikatowych portretów Jana Pawła II i Piusa IX w znaku wodnym oraz pierwszego w historii Polski banknotu kolekcjonerskiego „Jan Paweł II”, - oraz samodzielne czerpanie papieru z odciskiem własnej dłoni.

Pierwsza z wystaw dokumentuje twórczość dwóch dusznickich artystów: Artura Golińskiego, autora grafik wykonanych w technikach druku wklęsłego i Tomasza Szewczyka, twórcy fotografii kreatywnych wykonanych metodą kolażu komputerowego.
„Dobra marka – krocie warta” jest zbiorem dokumentów począwszy od najstarszych papierów firmowych z lat 50. XIX wieku po listowniki zapełnione licznymi alegoriami z przełomu XIX i XX wieku.
Niespodzianką tegorocznej majówki będzie jednak pierwsza w Polsce publiczna prezentacja portretów Jana Pawła II i Piusa IX w znaku wodnym, które udostępnione zostaną zwiedzającym tylko podczas długiego weekendu majowego. Muzeum Papiernictwa jest posiadaczem 4 egzemplarzy z filigranem polskiego papieża, z których dwa wykonane zostały w Fabriano, włoskiej miejscowości uznawanej za kolebkę papiernictwa europejskiego, a dwa w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Z Fabriano pochodzi także arkusz z filigranem Piusa IX.
Podczas majówki zaprezentowany zostanie również kolekcjonerski banknot 50-złotowy, w awersie przedstawiający Jana Pawła II z krzyżem pasterskim, na odwrotnej stronie – spotkanie polskiego papieża z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Banknot wyemitowany został w 16.10.2006, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Wycieczkę po pomieszczeniach dusznickiego młyna papierniczego, będącego siedzibą Muzeum Papiernictwa, będzie można zakończyć produkcją własnych arkuszy papieru. Pod okiem fachowców uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną okazję do samodzielnego wykonania kartek papieru czerpanego, w tym jednej z odciskiem własnej dłoni.

Godziny otwarcia Muzeum Papiernictwa podczas majówki

- 27 IV – od 9.00 do 15.00, wernisaż wystawy godz.17.00
- 28 IV – 5 V – od 9.00 do 18.00!
- 6 V – od 9.00 do 15.00