rozmiar czcionki: A | A | AMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński gościł we Wrocławiu. Razem z Cezarym Przybylskim, Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego i innymi gośćmi odwiedzili m.in. wrocławską Panoramę Racławicką i Muzeum Narodowe.

30.11.2021 12:35

Wizyta związana była faktem przekazania Muzeum Narodowego we Wrocławiu pod skrzydła ministerstwa, bowiem od 1 stycznia 2022 r. Muzeum Narodowe wraz ze wszystkimi swoimi oddziałami stanie się instytucją państwową.

Historia Muzeum Narodowego we Wrocławiu sięga 28 marca 1947 r., kiedy to zostało utworzone decyzją ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki. Po 51 latach zostało przejęte przez Województwo związku z tzw. reforma ustrojową w 1998 r.  Obecnie Muzeum Narodowe składa się z 4 elementów tj. Siedziba Główna Muzeum Narodowego we Wrocławiu przy Pl. Powstańców Warszawy 5 we Wrocławiu oraz oddziałów - Muzeum Etnograficzne, Muzeum Panorama Racławicka, Pawilonu Czterech Kopuł oraz Składnicy Muzealnej. Różnorodność wszystkich tych składowych instytucji, tworzących muzealną całość, stanowi o sile i wyjątkowości Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jest ono chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców naszego miasta i regionu, jak również wielu turystów, uczniów w ramach wycieczek szkolnych oraz uczestników licznych wystaw, warsztatów i spotkań, których organizacją zajmują się władze Muzeum.

Bogate zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu to ponad 200 tys. obiektów, które pozwalają zwiedzającym odkrywać przeróżne dziedziny sztuki, m.in. średniowieczne śląskie rzeźby kamienne i drewniane, malarstwo, zarówno polskie jak i europejskie, podziwiać dzieła sztuki rzeźbiarskiej, rysunkowej, graficznej oraz zbiory minionych epok,
od antyku przez średniowiecze do początków XX wieku. W Muzeum Narodowym zgromadzone zostały również bogate zbiory książek i dokumentów. Trzon kolekcji tworzą artefakty głównie z obszaru Wrocławia i Dolnego Śląska, a znaczna część z nich pochodzi ze zbiorów dawnych muzeów niemieckich. Znajdują się tu także dzieła sztuki przekazane w 1946 roku z lwowskich galerii sztuki przez ówczesne władze ZSRR.

Muzeum Narodowe jest instytucją kultury prowadzoną od  1 stycznia 2006 r. wspólnie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od wielu lat Samorząd Województwa we współpracy z Ministerstwem dbają o jakość tej instytucji, której obecność na mapie Dolnego Śląska oraz całego kraju była i jest znacząca. W roku 2021 na podstawową działalność bieżącą przeznaczono środki w wysokości ponad 5,3 mln złotych. Można również przytoczyć wiele przykładów inwestycji, jak chociażby zakończona w tym roku modernizacja Panoramy Racławickiej, której łącznie 4-letni gruntowny remont pozwolił m.in. na unowocześnienie racławickiej Rotundy, dostosowanie jej w znaczącym stopniu pod kątem bezpieczeństwa oraz osób z niepełnosprawnościami oraz wprowadził wiele nowinek technicznych, nieodzownych w XXI w. Prace zostały sfinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ze środków budżetu państwa oraz budżetu Województwa Dolnośląskiego, który przeznaczył na ten cel ponad 5,5 mln złotych.
Pawilon Czterech Kopuł również został zmodernizowany przy udziale środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Celem ostatniego projektu,
na który Województwo przeznaczyło kwotę ponad 6,6 mln złotych, była optymalizacja możliwości funkcjonowania Muzeum Sztuki Współczesnej Pawilonu Czterech Kopuł, w tym szczególności przeszklonego dziedzińca. Projekt zakładał stworzenie nowoczesnych systemów ekspozycyjnych i informacyjnych w obrębie stałej wystawy polskiej sztuki współczesnej oraz zastosowanie interdyscyplinarnych działań, mających za zadanie wykreowanie optymalnych warunków wykorzystania przestrzeni przeszklonego dziedzińca.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu z pewnością godnie będzie dzierżyło miano instytucji państwowej, co pozwoli na dalszy rozwój Muzeum oraz jego oferty kulturalnej
i edukacyjnej. Pozwoli również na zwiększoną promocję dziedzictwa kulturowego
i historycznego Dolnego Śląska, zarówno w Polsce jak i za granicą, umacniając swoją ważną pozycję na muzealnej mapie naszego kraju.