rozmiar czcionki: A | A | A



Marianna Orańska na wrocławskim rynku

09.03.2010 14:13

8. marca o godz. 12.00 występem Teatru Na Bruku rozpoczęły się obchody Dnia Marianny Orańskiej na Dolnym Śląsku. Został on uchwalony decyzją Sejmiku Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Roku Marianny Orańskiej.

Jednym z punktów obchodów Dnia Marianny Orańskiej było ogłoszenie zwycięzców konkursu „Śladami Marianny Orańskiej”, zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej. W kategorii komiks główne nagrody przyznano: Łukaszowi Jańcowi z Gimnazjum Samorządowego Nr 3 w Bolesławcu, Oldze Nowak oraz Patrykowi Buszowi z Gimnazjum Publicznego im. Gen. S. Maczka w Lądku Zdroju. Natomiast pierwsze miejsce kategorii film zdobył Paweł Gałuszka z Zespołu Szkół Nr 4 we Wrocławiu.

Królewna Marianna Orańska, która w XIX wieku przyczyniła się do ogromnego rozwoju wsi i miasteczek Dolnego Śląska, urodziła się w 1810 roku. Była córką króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego, jednak większość życia spędziła na Dolnym Śląsku.

Rok 2010 w Województwie Dolnośląskim został ustanowiony „Rokiem Marianny Orańskiej” decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ma być on uczczeniem pamięci i podkreśleniem zasług królewny Marianny dla rozwoju śląskiej społeczności. Radni zgodnie stwierdzili, że ustanowienie roku 2010 rokiem Marianny Orańskiej w dwusetną rocznicę jej urodzin, będzie wyrazem uznania dla wartości jakim hołdowała i docenieniem dorobku, jaki pozostawiła po sobie.

W kalendarzu „Roku Marianny Orańskiej” każdy może wybrać coś dla siebie. Zawiera wiele ciekawych propozycji, m.in. wystawy, spektakle, wykłady, koncerty.

Jeszcze w 2007 roku Z inicjatywy Zarządu Powiatu Ząbkowickiego w czeskiej Bilej Vodzie, gdzie również aktywnie działała Marianna Orańska, podpisane zostało porozumienie pomiędzy władzami samorządowymi powiatów i gmin położonych po polsko-czeskiej stronie w sprawie przystąpienia do realizacji "Szlaku Królewny Marianny Orańskiej", który przemierza życiowe ścieżki królewny Orańskiej. Szlak Królewny łączy Ząbkowice Śląskie i kilkanaście innych miejscowości z Kamieńcem Ząbkowickim.

Z okazji obchodów Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego  S.A. wspólnie z Mennicą Śląską wybiły monetę okolicznościową o nominale 20 talarów.

Mecenat nad obchodami sprawuje Marek Łapiński – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.