rozmiar czcionki: A | A | A



Kulturalne Nagrody Śląska wręczone 15 września 2012 r.

17.09.2012 13:13

Niemiecka reżyserka Ute Badura, wrocławski historyk sztuki dr Piotr Oszczanowski oraz Roman Nyga, Arne-Berndem Rhaue i Romuald Jeziorowski, członkowie polsko - niemieckiej grupy artystycznej International Art Ansamble RAR odebrali z rąk Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Radosława Mołonia i Ministra Spraw Wewnętrznych Kraju Związkowego Dolnej Saksonii Uwe Schünemanna dyplomy i statuetki Kulturalnej Nagrody Śląska.

fot. Maciej Wełyczko

Uroczystych laudacji w Sali Balowej Zamku Książ wysłuchało ok. 400 osób, w tym 270 gości z Niemiec, w większości dawnych mieszkańców Śląska. 
W przemówieniu otwierającym uroczystość Wicemarszałek Radosław Mołoń podkreślił bliski i przyjacielski stan polsko-niemieckich relacji będący efektem przeszło dwudziestoletnich starań rozpoczętych traktatem o dobrym sąsiedztwie podpisanym przez Tadeusza Mazowieckiego i Helmutha Kohla oraz integracji Polski z Unią Europejską.
Poruszanie trudnych tematów, wzajemna ciekawość, pytania o znaczenie najważniejszych słów, takich jak ojczyzna, Heimat, śląskość i tożsamość, to zdaniem wicemarszałka Radosława Mołonia ważne aspekty działalności tegorocznych laureatów Nagrody Kulturalnej Śląska.
Program  uroczystości Nagrody Kulturalnej Śląska obejmował także projekcję filmu „Daisy – wspomnienie minionego świata” w wersji z niemieckimi napisami (film stanowi koprodukcję Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i TVP Wrocław).
Ute Badura, pochodząca z Moers reżyserka, jest absolwentką berlińskiej Wyższej Szkoły Optyki i Fotografii. W swej twórczości filmowej regularnie odnosi się do dziejów Śląska oraz polsko – niemieckich relacji dotyczących tego regionu. Filmy "Dziki Zachód Śląska", "Wszystko w nas jest wyjątkowe. Klasa szkolna ze Śląska", "Domy Pańskie. Historie kościołów z Dolnego Śląska" spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno w Niemczech, jak w Polsce.
Dr Piotr Oszczanowski jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoim dorobku naukowym posiada szereg publikacji związanych ze skomplikowanymi dziejami dolnośląskich zabytków. Szczególnym przedmiotem jego zainteresowań badawczych jest okres renesansu, manieryzmu i baroku, a także wpływy austriackie na sztukę Dolnego Śląska. Dr Piotr Oszczanowski znany jest także z przedsięwzięć związanych z popularyzacją wiedzy historycznej, m.in. programu telewizyjnego „Śląska sekretera”, licznych artykułów  oraz wykładów.
 Art Ansamble RAR to grupa artystyczna powstała w 2003 r. z inicjatywy Romana Nygi, Arne-Berndem Rhaue i Romualda Jeziorowskiego, artystów mieszkających w różnych miastach Polski i Niemiec, lecz pochodzących ze Śląska. Art Ansamble RAR stanowi platformę artystyczną, której członkowie nie szukają wzajemnych podobieństw, lecz przeciwieństw i odmiennych spojrzeń na rzeczywistość.
Wręczanie nagród odbywa się naprzemiennie w Polsce i w Niemczech. W 2011 r.  Nagrodę Kulturalną Śląska wręczono w dolnosaksońskim Goslar.