rozmiar czcionki: A | A | AJuż w ten weekend Noc Muzeów

13.05.2010 13:36

Gratka dla nocnych marków, miłośników sztuki i historii. Już w ten weekend, w nocy z soboty na niedzielę otwarte do bezpłatnego zwiedzania będą muzea w całym kraju. My zapraszamy do odwiedzenia jednostek Samorządu Województwa Dolnośląskiego. A będzie co zwiedzać.

W Karpaczu i Jeleniej Górze już od piątku


Najwcześniej dla turystów do bezpłatnego zwiedzania otwarte zostanie Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Czynne ono będzie w piątek, 14 maja w godzinach 17.00 – 20.00. Tego dnia odbędzie się tu prelekcja autorska mgr Julity Zaprucki pt. „Karkonosze G. Hauptmanna - Góry Mityczne”.  


Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, od piątku zaprasza na warsztaty artystyczne pt „Nie święci garnki lepią”, podczas których uczestnicy  będą mogli wziąć czynny udział w poznaniu pracy i zawodu garncarza i samodzielnie wykonać naczynie z gliny pod fachowym okiem artysty-ceramika: Mateusza Grobelnego. Również w sobotę na dziedzińcu muzeum będzie można zobaczyć i dowiedzieć się wiele o tradycjach ceramicznych, materiałach z których powstają naczynia, metodach wykonywania wyrobów z gliny. O wszystkich atrakcjach poczytać można na stronie:
http://www.muzeumkarkonoskie.pl


W pozostałych miejscach muzea czynne będą w sobotę 15 maja. I tak:


Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, zaprasza w godz. 19.00-23.00.
Muzeum Papiernictwa przygotowało kilka atrakcji, których zwykle w ciągu dnia nie można doświadczyć. Ekspozycje dla zwiedzających będą czynne w godz. 19.00- 23.00. Najważniejsze wydarzenia nocnego życia muzealnego rozpoczną się tu o godz. 20.00 wernisażem wystawy sztuki papieru „Inkunabuły i batikowe manuały” autorstwa krakowskiej artystki Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Godzinę później dla amatorów nocnego zwiedzania zaśpiewa Chór „Makrotumia” pod dyrygenturą Joanny Kołcz.


Jak przystało na Muzeum Papiernictwa, nie obejdzie się tej nocy bez czerpania papieru. Wydarzenie zapowiada się szczególnie interesująco, gdyż powstające późną porą arkusze będą miały kolor nocnego nieba nad dusznicką papiernią, a dzięki specjalnej substancji dodanej do masy (gwiezdnemu pyłowi) papierki zabłyszczą jak niebo pełne gwiazd. Więcej informacji: http://www.muzpap.pl/


Muzeum Narodowe we Wrocławiu czynne będzie w godz. 16.00-24.00
Tegoroczną edycję nocy muzeów, Muzeum Narodowe obchodzić będzie pod hasłem „Wokół Kantora…”. O godz. 16.30 rozpoczną się warsztaty plastyczno-teatralne dla dzieci „Dzień dobry Panie Kantor”, a o godz. 18.00 i 19.15  spektakl dla dzieci przygotowany przez Wrocławski Teatr Lalek „Bracia korsykańscy”. O godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie z prof. Januszem Deglerem „Witkacy Kantora”. Na godz. 23.00 zapraszamy natomiast przed Muzeum na Teatr Tancerzy Ognia IMPLOZJA. Odbędą się także pokazy filmów.

Szczegółowy program: http://www.mnwr.art.pl Tej nocy czynne będzie również Muzeum Etnograficzne (Noc z orientem. Skrzyżowanie kultur na Placu Zgody, od godz. 16.00 do 24.00).

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu otwarte będzie w godz. 16.00-24.00

Odwiedzający to muzeum, spędzą noc pod hasłem „Telekomunikację na trawniku” - organizowaną wspólnie z 10. Wrocławskim pułkiem dowodzenia oraz 1. Brzeską Brygadą Saperów. Podczas pikniku, który odbędzie się przed gmachem Poczty Głównej będzie można obejrzeć współczesny wojskowy sprzęt telekomunikacyjny,  połączyć się przez krótkofalówkę oraz wejść na „pokład” wojskowego wozu transmisyjnego, czyli na własne oczy przekonać się, jakim sprzętem posługują się żołnierze podczas misji zagranicznych. Miłośnicy militariów zobaczą, jak działa robot saperski i w co ubiera się saper oraz sprawdzą, co potrafi odnaleźć wykrywacz metali. Dla dzieci przygotowano zajęcia, podczas których będą mogły poznać alfabet Morse’a, pobawić się w „głuchy telefon” na różne sposoby oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych. Otwarte będą tego dnia również muzealne wystawy stałe i czasowe. Dokładny program znajduje się na stronie: http://www.muzeum.wroclaw.pl

KK