rozmiar czcionki: A | A | A



Dolny Śląsk wzbogacił listę Pomników Historii

02.02.2012 12:33

Długoletnie starania jedenastu zabytkowych pałaców z Kotliny Jeleniogórskiej i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju dobiegły końca! Dziś podczas uroczystości w pałacu prezydenckim marszałek Rafał Jurkowlaniec oraz wicemarszałek Radosław Mołoń otrzymali od prezydenta Bronisława Komorowskiego rozporządzenie o uznaniu ich za Pomnik Historii. Wyróżnione instytucje zapowiadają teraz walkę o wyższe cele, zarówno dusznickie Muzeum, jak i Dolina Pałaców i Ogrodów będą starać się o wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ogólnopolska lista Pomników Historii liczyła dotąd jedynie 45 obiektów. Dziś do tej szacownej listy dołączyły: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (które jest instytucją samorządu Województwa Dolnośląskiego) oraz Parki i Pałace Kotliny Jeleniogórskiej. Na liście jedenastu wyróżnionych znalazły się następujące rezydencje:


•    pałac wraz z otaczającym parkiem w Bukowcu
•    zespół pałacowo-parkowy „Paulinum” w Jeleniej Górze
•    pałac i park Schaffgotschów w Cieplicach
•    zespół pałacowo-parkowy w Karpnikach
•    willa oraz park „Dębowy Dwór” w Karpnikach
•    zespół pałacowo-parkowy w Ciszycy, koło Kowar
•    zespół pałacowo-parkowy w Łomnicy
•    zespół pałacowo-parkowy w Mysłakowicach
•    pałac i park w Staniszowie Górnym
•    pałac wraz z otaczającym parkiem w Wojanowie
•    zespół pałacowo-parkowy w Wojanowie – Bobrowie

Status pomnika historii przyznawany jest zabytkom albo nieruchomościom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, które mają duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Rozporządzenie w sprawie przyznania zabytkowi tego tytułu wydaje prezydent.

***
Dusznickie Muzeum Papiernictwa jest jedną z najbardziej prężnych instytucji kultury na Dolnym Śląsku, odwiedzaną rocznie przez ok. 70 tys. osób. Ponadto obiekt mieści się w pochodzącym z 1605 roku młynie papierniczym – bezcennym w skali światowej zabytku techniki. Muzeum nie tylko gromadzi i udostępnia zbiory, ale prowadzi również szeroko zakrojoną działalność edukacyjną skierowaną głównie w stronę młodzieży. Ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się pokazowa produkcja papieru prowadzona wg średniowiecznej techniki. Każdy może wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, a wyprodukowane przez siebie arkusze otrzymuje na pamiątkę. Od 2001 roku Muzeum organizuje „Święto Papieru”. Festyn, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, ma na celu promocję działalności Muzeum oraz popularyzację tradycji wyrobu papieru i jego historii. W lipcu 2011 roku dusznickie muzeum było stolicą dolnośląskich obchodów inaugurujących polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

***

Na początek warto wspomnieć, że aż jedna czwarta wszystkich zamków i pałaców w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku. Dolina Pałaców i Ogrodów to obszar około 100 km2 położony w Kotlinie Jeleniogórskiej, pomiędzy Rudawami Janowickimi, a Karkonoszami na którym znajduje się niemal 30 naznaczonych historią obiektów. Właśnie na tym malowniczym skrawku Dolnego Śląska swoje włości miały najznamienitsze rody Europy: Habsburgowie, Hohelzollernowie, Schaffgotschowie, Czartoryscy czy Radziłłowie. Krainę leżącą u stóp Śnieżki docenili także artyści i podróżnicy z całej Europy, m.in. Fryderyk Chopin, Johan Wolfgang Goethe czy Alexander von Humboldt. Dolina jest szlakiem turystycznym o znaczeniu regionalnym dla Województwa Dolnośląskiego. Szlak  jest w całości oznakowany i przyciąga coraz więcej turystów. Wszystkie obiekty, które trafiły dziś na listę Pomników kryją bogata historię. Pałac w Wojanowie był niegdyś rezydencją księżnej Luizy, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Pałac w Karpnikach był zaś często odwiedzany przez cesarza Wilhelma II, zwłaszcza w jego młodzieńczych latach. Bywał tu także kilkakrotnie car rosyjski Mikołaj I. W ostatnich latach, w ramach działalności Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów odbudowane zostały m.in. Pałac w Wojanowie, Dębowy Pałac w Karpnikach, Pałac Paulinum w Jeleniej Górze.