rozmiar czcionki: A | A | A2010 Rokiem Marianny Orańskiej

19.11.2009 15:28

19 listopada podczas specjalnej konferencji prasowej Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł ogłosił inaugurację obchodów roku Marianny Orańskiej w naszym województwie. Przed nami wiele ciekawych imprez, wystaw oraz rajd specjalnym Szlakiem Marianny Orańskiej.

W konferencji inaugurującej obchody roku Marianny Orańskiej uczestniczył także Starosta Ząbkowicki, Ryszard Nowak oraz Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów Wojciech Zipser.
 
Obchody roku Marianny Orańskiej to nie tylko bogaty kalendarz wydarzeń i imprez, ale także okolicznościowa moneta wybita przez Mennicę Śląską, która rozprowadzana będzie przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz publikacja Krzysztofa Mazurskiego „Miłość i dramaty królewny Marianny”.
 
Cieszę się, że wspólnie z jednostkami lokalnych samorządów udało się zorganizować na Dolnym Śląsku obchody roku Marianny Orańskiej, imprezy, która nabrała dużego rozmachu i która stale powiększa swoja ofertę”- powiedział podczas konferencji prasowej Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł. Przypomniał on także credo życiowe Marianny Orańskiej, które brzmiało: „nie przyszłam na świat żyć dzięki ludziom, ale by ludzie żyli dzięki mnie”.
 
Rok 2010 w Województwie Dolnośląskim został ustanowiony „Rokiem Marianny Orańskiej” decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ma być on uczczeniem pamięci i podkreśleniem zasług królewny Marianny dla rozwoju śląskiej społeczności. Radni zgodnie stwierdzili, że ustanowienie roku 2010 rokiem Marianny Orańskiej w dwusetną rocznicę jej urodzin, będzie wyrazem uznania dla wartości jakim hołdowała i docenieniem dorobku jaki pozostawiła po sobie.
 
Utworzono specjalny Komitet Honorowy obchodów „Roku Marianny Orańskiej” na Dolnym Śląsku, w skład którego wchodzą: Monika Wilichowska – Posłanka na Sejm RP, Lidia Geringer d’Oedenberg – Posłanka do Europarlamentu, Renata Surma – Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Olga Tokarczuk – pisarka, Dorota Komornicka – Prezes Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika oraz Anna Geryn – dziennikarka.

Dyrektor Biura Poselskiego Lidii Geringer de Oedenberg zapowiedziała także, że dolnośląska europosłanka zamierza zorganizować w Brukseli wystawę dotyczącą Marianny Orańskiej. Lidia  Geringer de Oedenberg skorzysta tym samym z prawa przysługującego europosłom do przedstawienia w Parlamencie Europejskim jednej wystawy w ciągu kadencji.

Kalendarz obchodów Roku Marianny Orańskiej

W kalendarzu „Roku Marianny Orańskiej” każdy może wybrać coś dla siebie. Cykl imprez nie został jeszcze całkowicie zamknięty, a już zawiera wiele ciekawych propozycji. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs dla młodzieży „Śladami Marianny Orańskiej”.  Na wiosnę roku 2010 przewidziano m.in. cykl wykładów przeprowadzony przez Katedrę Filologii Niderlandzkiej Uniwersytetu Wrocławskiego, spektakl plenerowy pn. Wjazd Marianny Orańskiej na Wrocławski Rynek, wystawę fotografii wielkoformatowych (8.03.2010), spektakl teatralny pn. „Sceny z życia Królewny Marianny Orańskiej” w Ośrodku Kultury  w Bystrzycy Kłodzkiej  (28 maja 2010 r.), wystawa „200 rocznica urodzin Królewny Marianny Orańskiej” (8 maja 2010), koncert przed festiwalowy EKUMENE  (9 maja 2010), „Noc w Muzeum z Marianną Orańską” w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej (16 maja 2010), Mariańska Majówka (maj 2010).

Na lato 2010 roku zapowiedziano już Międzynarodowy Jarmark Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego im. Marianny Orańskiej w czasie Dni Stronia Śląskiego  (czerwiec 2010), nadanie im. Marianny Orańskiej Samorządowemu Przedszkolu w Międzylesiu (czerwiec 2010), Dni Lądka Zdroju z Marianną Orańską (5-6 czerwca 2010), plenery malarskie w miejscowościach Bila Voda, Kamieniec Ząbkowicki, Lądek Zdrój (lipiec i sierpień 2010), Lądecki Wehikuł Czasu oraz historyczny weekend w Lądku Zdroju z Marianną Orańską jako Panią Domu (7-8 sierpnia 2010). W październiku 2010 roku będzie można się wybrać natomiast na rajd szlakiem Marianny Orańskiej.
 
Szlakiem Marianny Orańskiej

Z inicjatywy Zarządu Powiatu Ząbkowickiego w grudniu 2007 roku w czeskiej Bilej Vodzie, gdzie również aktywnie działała Marianna Orańska, podpisane zostało porozumienie pomiędzy władzami samorządowymi powiatów i gmin położonych po polsko-czeskiej stronie w sprawie przystąpienia do realizacji "Szlaku Królewny Marianny Orańskiej", który przemierza życiowe ścieżki królewny Orańskiej.

„Szlak Królewny Marianny Orańskiej” przebiega na trasie:

Ząbkowice Śląskie (Przytułki dla biednych, ząbkowicki szpital, Droga Marianny z Ząbkowic Śląskich do Starego Města) – Kamieniec Ząbkowicki (Pozostawiła po sobie pałac ponad budynkami dawnego opactwa, wybudowany w latach 1838-1873, ewangelicki kościół p.w. Trójcy Świętej z 1885 r. zwany „Czerwonym Kościółkiem” oraz Domek Myśliwski wybudowany przy drodze          z Kamieńca Ząbkowickiego do Złotego Stoku) – Złoty Stok (przytułek, „źródełko Marianny”, piece wapiennicze) – Bílá Voda (pałacyk myśliwski, Pałac Kamieniecki, park w stylu angielskim) – Javorník (tablica i sięgacz, kościół w Jeseniku) – Travna–Lutynia (przejście graniczne) – Lądek Zdrój (Hala Spacerowa, obelisk Marianny, Źródło Marianny) – Stronie Śląskie (Huta Szkła Kryształowego „Violetta”, Gimnazjum im. Marianny Orańskiej, Budynek Urzędu Miejskiego, Herb Marianny na budynku przy ul. Kościuszki 60, Kapliczka i nagrobek rodziny von Losky przy kościele, rezydencja rodziny von Losky) – Staré Město (Droga Marianny, kościół) – Králíky (rzeźby, główny plac) – Międzylesie (Droga do Boboszowa i Międzygórza) – Międzygórze (Mostek nad Wodospadem Wilczki, Obelisk Królewny Marianny Orańskiej, Ośrodek „Leśniczówka” - dworek myśliwski Marianny Orańskiej  z 1858 r.) – Idzików–Sienna (droga) – Kletno–Stara Morawa (Wapiennik „Łaskawy Kamień” według projektu  Karla Friedricha Schinkla (1820-1850) – Stronie Śląskie (Złoże marmuru Biała Marianna) – Lądek Zdrój–Złoty Stok (Droga Marianny - Droga wojewódzka nr 391, Leśniczówka na polanie Biała Góra) – Kamieniec Ząbkowicki.
 
Postać Marianny Orańskiej
 
Królewna Marianna córka Wilhelma I Orańskiego, króla Niderlandów i Fryderyki Wilhelminy von Hohenzollern, urodziła się w 1810 roku w Berlinie, gdzie po wygnaniu przez Napoleona przebywała niderlandzka rodzina królewska.
Marianna Orańska na miejsce rodzinnej rezydencji wybrała Kamieniec Ząbkowicki, w którym według projektu Fryderyka Schinkla, wybitnego niemieckiego architekta, wybudowała wspaniały zamek.
 
Była przedsiębiorcza, wrażliwa, zauważała społeczne problemy, dawała pracę i widziała potrzebę opieki nad biednymi stąd zakładane przez nią przytułki. W pamięci zachowano ją jako „Dobrą Panią” co znalazło odzwierciedlenie w wielu nazwach miejscowych w okolicy Śnieżnika, jak np. Mariańskie Skały, Droga Marianny czy też Źródło Marianny. Poza tym jej imieniem szczyci się Gimnazjum w Stroniu Śląskim i Przychodnia Zdrowia.
 
Dzięki spadkowi po rodzicach weszła w posiadanie Kamieńca Ząbkowickiego i Barda, a w drodze zakupu nabyła między innymi klucz Stroński, majątek rycerski Strachocin oraz klucz Śnieliński.
 
Marianna nie zamierzała tylko rezydować na swych dobrach, ale nabywała je z nastawieniem ich wykorzystania i ekonomicznego rozwoju z pożytkiem nie tylko dla siebie, ale z myślą o lokalnym społeczeństwie. Inwestycje jakie poczyniła, spowodowały rozwój okolicznych miejscowości, wsi i miasteczek. Ich zasięg i różnorodność świadczą o nieprzeciętnym zmyśle ekonomicznym i wyobraźni gospodarczej królewny.
 
Orańska na własny koszt wybudowała drogę z Ząbkowic Śląskich przez Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Bolesławów i Nową Morawę do przełęczy Płoszczyna w Górach Bialskich. Poza tym zarządziła zagospodarowywanie kompleksów leśnych, a na terenach nizinnych wprowadziła gospodarkę rybną z hodowlą pstrąga. Na potrzeby budowlane, szczególnie zamku w Kamieńcu Ząbkowickim, zainicjowała założenie kamieniołomów marmuru w Stroniu Śląskim oraz działającą do dziś hutę Szkła Kryształowego w Stroniu Śląskim.
 
Ze względu na romantyczny mezalians została wygnana z państwa pruskiego i zmuszona była zamieszkać na terenie monarchii austriackiej, czyli po dzisiejszej czeskiej stronie, gdzie w miejscowości Bila Voda miała swą rezydencję i gdzie również zapisała się w pamięci tamtejszej społeczności.


Okolicznościowa moneta

Z tej okazji Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego  S.A. wspólnie z Mennicą Śląską wybiły monetę okolicznościową o nominale 20 talarów.
W dniu 19 listopada 2009 r. w holu wrocławskiego Muzeum Narodowego odbyła się konferencja prasowa, na której Zbigniew Szczygieł - członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, zainaugurował obchody roku Marianny Orańskiej, ustanowione uchwałą przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego w dniu 16 grudnia 2008 r. Na konferencji  zaprezentowana została pamiątkowa moneta.

Na monecie znalazła się symboliczna sylwetka królewny, która w XIX wieku przyczyniła się do ogromnego rozwoju wsi i miasteczek Dolnego Śląska. Marianna Orańska urodziła się w 1810 roku. Była córką króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego, jednak większość życia spędziła na Dolnym Śląsku. Do dziś funkcjonuje tzw. Szlak Królewny Marianny Orańskiej łączący Ząbkowice Śląskie i kilkanaście innych miejscowości z Kamieńcem Ząbkowickim.

Moneta jest doskonałym środkiem promocji miast i gmin oraz atrakcji turystycznych Dolnego Śląska.
Zachęcamy Państwa do nabywania powyższej monety, która również może stanowić znakomity upominek dla krajowych i zagranicznych gości.

Emisja limitowana 10 000 sztuk. Szczegóły techniczne na stronie Mennicy Śląskiej: www.mennicaslaska.pl/

Dystrybucją monet zajmuje się Karkonoska Agencja  Rozwoju Regionalnego S.A. w Jeleniej Górze.
Informacje pod nr tel.: 0666-892-951, 0048 75 75-27-500


Kalendarz obchodów Roku Marianny Orańskiej (do pobrania)

Prezentacja (do pobrania)

Komitet honorowy (do pobrania)