rozmiar czcionki: A | A | A

MEDIA O NAS cz.2

21.12.2011 09:44

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem sponsorowanym na temat projektu, który ukazał się w Gazecie Wyborczej. Artykuł poświęcono współpracy wybranych uczestników z przedsiębiorcami, z którymi mają zawarte porozumienia w ramach projektu.

WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA


Od wielu lat Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspiera współpracę pomiędzy naukowcami a przedsiębiorcami na Dolnym Śląsku, w imię zwiększenia poziomu innowacyjności i konkurencyjności dolnośląskiej gospodarki. Od 2008 r. ważnym narzędziem w tworzeniu powyższego wsparcia są projekty stypendialne realizowane w Wydziale Rozwoju Gospodarczego. Obecnie w trakcie realizacji jest projekt pt.: „Przedsiębiorczy  doktorant – inwestycja w innowacyjny rozwój regionu”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to projekt stypendialny skierowany do doktorantów z Dolnego Śląska, którzy mają otwarte przewody doktorskie na uczelniach wyższych lub w instytutach naukowych mających siedzibę na terenie województwa dolnośląskiego. Doktoranci dzięki udziałowi w projekcie mają szansę na stypendium w wysokości nawet  75 000,00 zł.

Celem „Przedsiębiorczego doktoranta …” jest zwiększenie innowacyjności  gospodarki Dolnego Śląska poprzez zintensyfikowanie powiązań pomiędzy nauką a przemysłem. Cel ten realizowany jest m.in. poprzez nawiązywaną w ramach projektu współpracę, między doktorantami a przedsiębiorcami. Intencją takiej współpracy jest przyczynienie się do:

-          wzrostu ilości innowacyjnych prac badawczych prowadzonych przez doktorantów;

-          zwiększenia potencjału i konkurencyjności regionalnego przemysłu poprzez wdrażanie nowych rozwiązań naukowych;

-          ukierunkowanie badań naukowych na sektory kluczowe dla rozwoju województwa dolnośląskiego.

Obecnie projekt skupia 130 doktorantów. Niektórzy z nich mają podpisane umowy o współpracy z więcej niż jednym przedsiębiorcą, a część ich pomysłów przybiera już formę zgłoszeń patentowych. Projekt jest ukierunkowany na osiągnięcie obustronnych korzyści, zarówno dla doktorantów jak i przedsiębiorców. Poniżej przedstawiamy przykłady takiej współpracy, realizowanej w ramach  projektu „Przedsiębiorczy  doktorant – inwestycja w innowacyjny rozwój regionu”:

1.    Agnieszka Szydełko (doktorantka Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu) – Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

Celem współpracy stron jest opracowanie i wdrożenie testu diagnostycznego (ilościowe oznaczanie nowo odkrytych przez zespół prof. dr hab. Andrzeja Gamiana antygenów obecnych w białkach krwi i macierzy komórkowej) do wykrywania powikłań cukrzycowych. Test ten będzie charakteryzował się wysokim poziomem innowacyjności oraz szerokimi możliwościami zastosowania w firmach z branży biomedycznej
i farmaceutycznej. Będzie się on wyróżniał wysoką specyficznością oraz konkurencyjną ceną w porównaniu do obecnie stosowanych testów, które są zbyt selektywne, a w konsekwencji nie pozwalają na wykrycie cukrzycy we wczesnym jej stadium. Cukrzyca, według Światowej Organizacji Zdrowia, jest jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych (liczba chorych na świecie wynosi około 250 mln osób). Co roku zapada na nią 7 mln ludzi. Na Dolnym Śląsku na cukrzycę choruje ok. 180 tys. osób, czyli 6,1% mieszkańców naszego regionu. Wdrożenie testu wykrywania powikłań cukrzycowych będzie stanowić ważny krok w walce z tą chorobą. Korzyścią ze współpracy z doktorantką dla przedsiębiorcy, spółki EIT+, będzie możliwość opatentowania i wdrożenia powyższego testu, co spowoduje powiększenie panelu usług diagnostycznych świadczonych na terenie Dolnego Śląska.

2.    Artur Nemś (doktorant Politechniki Wrocławskiej) – Green Wave Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

Celem współpracy stron jest weryfikacja możliwości zmniejszenia zużycia paliwa przez silnik spalinowy  pracujący na biegu jałowym i zasilany mieszanką wzbogaconą w tlen, a także badania nad redukcją szkodliwych składników spalin takiego silnika. Praktyczne zastosowanie badanej koncepcji spalania jest silnie związane z użyciem układu rozdziału powietrza współpracującego z silnikiem. Taki integralny układ mógłby być instalowany w pojazdach oraz silnikach stacjonarnych. Pozwoliłoby to na realizację w/w. procesu spalania mieszanek wzbogaconych w tlen w silnikach samochodowych. Firma Green Wave sp. z o.o. podjęła współpracę w celu wykorzystania wyników badań, szczególnie tych związanych z redukcją zanieczyszczeń, i głównie w tym zakresie będzie gromadziła dane doświadczalne. W przypadku potwierdzenia tezy o redukcji zanieczyszczeń, taki sposób spalania oraz układ do jego realizacji miałby duże szanse znalezienia zastosowania zarówno w już istniejących, jak i nowoskonstruowanych pojazdach samochodowych. Pozwoliłby on na ograniczenie zużycia paliwa podczas postoju na światłach czy w trakcie korków ulicznych, a także przyczyniłby się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i gleby szkodliwymi związkami.

3.    Agnieszka Świst (doktorantka Politechniki Wrocławskiej) – Lediko Walendowski i Wilanowski Sp. j. z siedzibą we Wrocławiu.

Celem współpracy stron jest otrzymanie nowych, organicznych materiałów półprzewodnikowych (pochodnych bis(arylo)akrydonu oraz bis(arylo)tiantrenu) o potencjalnie atrakcyjnych właściwościach optycznych. Elektroprzewodzący oraz luminescencyjny charakter materiałów wytworzonych z bis(arylo)pochodnych układów heterocyklicznych umożliwi ich zastosowanie w budowie konkurencyjnych diod OLED o różnym zastosowaniu. Diody tego typu są coraz szerzej stosowane w wyświetlaczach urządzeń codziennego użytku. Stanowią one materiał dla zaawansowanych technologicznie (większy kąt widzenia – bliski 180˚, szersza skala barw), jak i przyjaznych środowisku produktów (wydajność energetyczna, minimalna emisja ciepła). Diody OLED nie wymagają dodatkowego podświetlania, gdyż same emitują światło. Są lekkie, cienkie i elastyczne, dzięki czemu dają wiele możliwości konstrukcyjnych (duże powierzchnie świecące, możliwość zastosowania elastycznego podłoża). Właściwości te pozwolą na otrzymanie atrakcyjnych materiałów z zakresu półprzewodnikowych systemów oświetleniowych. Te nowatorskie rozwiązania są obiektem zainteresowań wielu polskich firm. Między innymi firma Lediko Walendowski i Wilanowski Sp. j. zaoferowała doktorantce swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie produkcji diod oraz zapotrzebowania rynku. Firma dokona oceny funkcjonalnej oraz marketingowej przydatności zsyntetyzowanych związków w konstrukcji diod OLED. Pozwoli to na właściwe ukierunkowanie prowadzonych badań w celu komercjalizacji nowej technologii w branży systemów oświetleniowych.


 Powyższe przykłady pokazują, jak ważna jest dla rozwoju Dolnego Śląska współpraca naukowców z przedsiębiorcami. Wspieranie tej współpracy poprzez projekt „Przedsiębiorczy doktorant …” to niezwykle ważny krok w procesie przemiany pomysłów doktorantów w rozwiązania rynkowe mogące rozwijać gospodarkę Dolnego Śląska. To także szansa dla przedsiębiorców na całkiem nowe spojrzenie na prowadzoną działalność.

Wiosną 2012 r. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rozpocznie nabór do kolejnego projektu stypendialnego pt.: „Grant Plus”. Zakładamy, że weźmie w nim udział 240 doktorantów z Dolnego Śląska, którzy dzięki wsparciu finansowemu otrzymają szansę na rozwój naukowy. Liczymy także na 240 porozumień o współpracy doktorantów z dolnośląskimi przedsiębiorcami, a przez to - zwiększenie innowacyjności gospodarki Dolnego Śląska.