rozmiar czcionki: A | A | A

Przyjęcie Planu Wykonawczego CircE i jego wdrażanie

02.04.2020 15:08

W toku realizacji projektu CircE przeprowadzone zostały, we współpracy z wybraną grupą regionalnych interesariuszy, analizy mające na celu ustalenie regionalnych priorytetów i barier, które mają wpływ na transformację gospodarczą. Zwieńczeniem tych analiz i raportów przygotowanych w I fazie projektu, która zakończyła się z dniem 30 czerwca 2019 r. było przyjęcie przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego Planu Wykonawczego, którego realizacja rozpoczęła się w II fazie projektu (07/2019 - 06/2021).

Jednym z dwóch głównych zadań wpisanych do Planu Wykonawczego jest aktualizacja Regionalnej Strategii Innowacji (RSI) w duchu zasad i wyzwań GOZ i w oparciu o nowo zdefiniowane regionalne inteligentne specjalizacje. RSI stanowi narzędzie realizacji polityki innowacyjnej Samorządu Województwa Dolnośląskiego opartej na partnerstwie i współpracy środowiska naukowego z przedsiębiorstwami i samorządem. Wprowadzenie do zaktualizowanej Strategii zapisów związanych z GOZ pozwoli ukierunkować politykę województwa i idący za tym strumień środków w stronę budowy gospodarki zasobooszczędnej.


Plan Wykonawczy projektu CircE oprócz aktualizacji Regionalnej Strategii Innowacji zakłada również przeprowadzenie kampanii edukacyjnej związanej z tematem gospodarki obiegu zamkniętego. Jednym z głównych i niepokojących wniosków płynących z przeprowadzanych w trakcie I fazy projektu analiz, wizyt studyjnych i spotkań z ekspertami był podstawowy brak wiedzy nt. zasad gospodarki obiegu zamkniętego w szkołach, na uczelniach i w przedsiębiorstwach. Wychodząc na przeciw temu wyzwaniu i chcąc podnieść świadomość ekologiczną na Dolnym Śląsku podjęto się realizacji pilotażowej inicjatywy edukacyjnej skupionej na promocji GOZ w regionie. Dotychczas prowadzone kampanie ekologiczne skupiały się przede wszystkim na edukacji odpadowej, ochronie przyrody czy różnorodności biologicznej. Tymczasem nowe wyzwania związane ze zmianami klimatu i koniecznością zmiany modelu gospodarczego z linearnego na cyrkularny dotyczą wszystkich sfer naszego życia i wymagają kompleksowego podejścia. W tym celu, postanowiono w II fazie projektu przeprowadzić kampanię edukacyjną, na którą składać się będzie kilka wydarzeń skierowanych do przedsiębiorców i uczniów szkół ponadpodstawowych w Województwie Dolnośląskim. Jesienią 2019 r. odbyło się we Wrocławiu pierwsze z serii zaplanowanych wydarzeń, w ramach którego odbyła się konferencja skierowana do studentów i seniorów, poświęcona problematyce zasobów i ich efektywnego wykorzystania oraz warsztat kulinarny, na którym uczestnicy mogli zapoznać się z metodami i przepisami na przygotowywanie potraw z produktów z kończącym się terminem ważności. W 2020 r. ogłoszony zostanie otwarty konkurs ofert dla Wykonawcy zadania publicznego, który przeprowadzi dalszą część kampanii, w ramach której przewiduje się realizację czterech wydarzeń przedstawiających wyzwania i sposoby na transformację w kierunku GOZ,  w tym w szczególności na ograniczenie marnowania żywności stojące przed dolnośląskim sektorem HoReCa (hotele, restauracje, catering) oraz podmiotami publicznymi oferującymi zbiorowe żywienie, których przedmiotem będzie znalezienie najlepszych rozwiązań prowadzących do zrównoważonego rozwoju regionu. Tak zdefiniowana kampania edukacyjna jest ważna również ze względu na realizację zapisów Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030 w ramach celu strategicznego 4: Edukacja społeczna na rzecz gospodarki cyrkularnej (kampanie społeczne, kampanie świadomościowe).


W załącznikach poniżej dostępny jest do ściągnięcia Plan wykonawczy w wersji angielskiej i polskiej.


Plan wykonawczy w wersji angielskiej

Plan wykonawczy w wersji polskiej