rozmiar czcionki: A | A | A

Przedsiębiorcze odkrywanie a potrzeby firm – dlaczego ważna jest współpraca między biznesem a sektorem publicznym? 30 września 2014 r.

03.10.2014 14:26

30 września 2014 r. w Auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowe działania w zakresie realizowanego przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Bankiem Światowym projektu dotyczącego analizy potrzeb firm w ramach procesu przedsiębiorczego odkrywania (PPO), którego pilotaż realizowany jest na Dolnym Śląsku a, koordynatorem działania jest Wydział Gospodarki. W konferencji uczestniczyli reprezentanci Ministerstwa Gospodarki, samorządu województwa dolnośląskiego, uczelni wyższych, jednostek badawczych i podmiotów gospodarczych sektora innowacyjnego w regionie, oraz przedstawiciele regionalnych instytucji otoczenia biznesu.

Konferencję otworzył dr Jerzy Tutaj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który podkreślił zaangażowanie samorządu województwa we wsparcie budowy silnego sektora innowacyjnych przedsiębiorstw powiązanego z nowoczesnym zapleczem naukowo – badawczym.
Dr Jerzy Tutaj zwrócił również uwagę na działania samorządu województwa na polu pozyskiwania nowych środków inwestycyjnych i pomocowych na działania rozwojowe w nowej perspektywie finansowej czemu ma służyć Kontrakt Terytorialny oraz nowy Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020. Dolnośląski sektor innowacyjny ma być jednym z głównych beneficjentów tej pomocy.
 Prof. dr hab. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej podkreślił wagę poszukiwania specjalizacji regionalnych w oparciu o istniejące już w regionie przewagi konkurencyjne. Wsparcie powinno być kierowane do sektorów dających szansę konkurowania na polu europejskim i światowym.
Przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, pan Zbigniew Kamieński, podkreślił wagę projektu dla opracowania trwałego systemu  przedsiębiorczego odkrywania w Polsce, czyli rzeczywistego i aktywnego zaangażowania partnerów regionalnych i krajowych w projektowanie i wdrażanie inteligentnych specjalizacji na poziomie regionalnym i krajowym.   

Konferencja rozpoczęła się od przedstawienia przez przedstawicieli Banku Światowego idei samego projektu, opisu dotychczasowych wyników oraz wniosków wynikających z dotychczasowej realizacji projektu pilotażowego na Dolnym Śląsku. Następnie odbyły się dwa panele dyskusyjne („biznes a administracja: wzajemne oczekiwania” oraz „przedsiębiorcze odkrywanie”, czyli mocne strony regionalnego biznesu”) na których dwie strony, przedsiębiorcy i przedstawiciele administracji i instytucji otoczenia biznesu mogli skonfrontować swoje stanowiska oraz wyrazić swoje nadzieje, wątpliwości i obawy dotyczące dotychczasowych doświadczeń w zakresie współpracy branży innowacyjnej w regionie z władzą publiczną. Przedstawiono również szereg pomysłów na poprawienie tej współpracy w przyszłości.  


Prezentacja do pobrania ze spotkania pt.” Proces przedsiębiorczego odkrywania”.