rozmiar czcionki: A | A | A

Misja programistyczna: „Zielony ład-aby żyło nam się lepiej”

02.12.2022 09:40

30 listopada odbyła się konferencja podsumowująca konkurs na Misję programistyczną w ramach projektu: „Zielony ład-aby żyło nam się lepiej”. Do udziału zostali zaproszeni uczniowie szkół ponadpodstawowych z Dolnego Śląska. Konkurs został przeprowadzony przez Fundację Liga Niezwykłych Umysłów.

 

Przedsięwzięcie edukacyjne w postaci tzw. misji programistycznej promującej tematykę opisaną w specjalizacjach horyzontalnych zdefiniowanych w Dolnośląskiej Strategii Innowacji do 2030 r. zorganizowane zostało w ramach realizacji projektu „Rozwój inteligentnych specjalizacji Dolnego Śląska poprzez skoordynowane działania animacyjne w zakresie procesu przedsiębiorczego odkrywania” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE.Zadanie polegało na opracowaniu gry edukacyjnej zgodnie z tematyką specjalizacji horyzontalnej „Zielony Ład” zawartej w Dolnośląskiej Strategii Innowacji do 2030 r.


W konkursie wzięło udział 8 szkół z Dolnego Śląska:
•  Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej
•  II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
•  II Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu
•  Zespół Szkół w Oławie
•  Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu
•  Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej
•  Europejskie Liceum Ogólnokształcące w Zgorzelcu
•  Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu


Pierwszym etapem był udział w cyklu 2 szkoleń online z podstaw zarządzania projektami oraz zasad projektowania misji programistycznych. Szkolenia zostały przeprowadzone przez ekspertów z firmy Bank of New York Mellon Corporation oraz z firmy Soft Power Sp. z o. o. Następnie uczniowie opracowywali scenariusz misji i tworzyli ostateczne materiały do zadań Misji pod nadzorem przedstawicieli Fundacji. Po zakończeniu prac wszystkie projekty zostały sprawdzone przez przedstawicieli Fundacji pod względem zgodności z Regulaminem i wytypowano 4 wyróżniające się projekty.


Najwyżej ocenionym projektem została Misja programistyczna:


„Zostań EKO-Rolnikiem” przygotowana przez Europejskie Liceum Ogólnokształcące w Zgorzelcu


Kolejne wyróżnione misje to:


„Impreza u Eko-misia” II LO z Wałbrzycha,

„Nowy Zielony Świat” ZS Politechnicznych „Energetyk” z Wałbrzycha

„Najlepszy agent IEA!” ALO PWr.


Ostatnim etapem była konferencja podsumowująca realizację misji, podczas której uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji dr hab. Justyny Rybak z Wydziału Inżynierii Środowiska  Politechniki Wrocławskiej, Tomasza Śliwińskiego prezesa Zarządu Efektywniej Sp. z o. o. oraz Piotra Krysiaka z firmy Principal Śoftwere Engieer, BNY Mellon.

Następnie uczniowie wyróżnionych projektów zaprezentowali swoje Misje, spośród których jury wybrała zwycięzcę konkursu – Misję „Zostań EKO-Rolnikiem” przygotowaną przez Europejskie Liceum Ogólnokształcące w Zgorzelcu.

 

Misja "Zostań EKO-rolnikiem", która wygrała w konkursie, a została w całości opracowana przez zespół uczniów z Europejskiego Liceum w Zgorzelcu w składzie: Gabriela Olejarz, Monika Olejarz, Patrycja Dominiczak, Kamil Żbikowski została zaimplementowana na platformie Liga Niezwykłych Umysłów i jest dostępna pod linkiem: https://gym.t-lem.com/eko_rolnik

 


Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim zaangażowanym dziękujemy za udział!