rozmiar czcionki: A | A | A

4 listopada, g. 11.00 Webinar Dolny Śląsk nie marnuje

03.11.2020 13:21

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji online pn. Dolny Śląsk nie marnuje, realizowanej w ramach projektu „CircE – European regions toward Circular Economy”.

 

Podczas webinaru przedstawione zostaną wyniki badań przeprowadzonych w dolnośląskich szkołach i hotelach dot. skali marnowania żywności. Będzie to również okazja do zapoznania się z najnowszymi wynikami badań dotyczących marnowania żywności w Polsce.


Wspólnie z ekspertami będziemy próbowali zastanowić się nad tym jak odpowiedzieć na to wyzwanie, a pomogą nam w tym Pan Błażej Krasoń, Prezes Banku Żywności we Wrocławiu, Pan Tomasz Szuba, założyciel start-up’u „Venturis HoReCa”, który wspomaga monitoring i planowanie działań kuchni w celu ograniczania skali odpadów spożywczych, dr Marek Szołtysik, dietetyk, autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych o tematyce żywnościowej i dietetycznej, wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Ponadto Pan Piotr Kucharski, kucharz i ekspert żywieniowy, który w 2011 roku założył i wiele lat prowadził własne studio kulinarne we Wrocławiu „Browar Mieszczański”, wprowadzi nas w temat kuchni zero waste czyli oszczędności i kulinarnej efektywności przy przyrządzaniu potraw. 


Na zakończenie uczestnicy webinaru zostaną zaproszeni do udziału w wirtualnym warsztacie kulinarnym autorstwa Pani Sylwii Majcher, dziennikarki, autorki książek „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia ZERO WASTE po polsku” oraz  „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania Zero Waste”.

Konferencja odbędzie się 4 listopada o godzinie 11.00 i potrwa do ok. godziny 15:00.


Aby wziąć udział, należy kliknąć w link na wydarzeniu na fb: https://www.facebook.com/events/860039378067889