rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie partnerów i interesariuszy projektu w regionie Karelia Pólnocna (Finlandia)

19.03.2019 12:25

W dniach 12-14.03.2019 r. w Joensuu miało miejsce spotkanie peer review partnerów i interesariuszy projektu „REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE”.


Partnerzy i interesariusze projektu uczestniczyli w spotkaniu projektowym obejmującym analizę i ocenę sytuacji górnictwa w Finlandii, w szczególności w regionach Karelia Północna i Laponia, uwzględniającą uwarunkowania krajowe i europejskie. Uzupełnieniem dyskusji była wizyta studyjna w wybranych kopalniach i zakładach przemysłowych regionu.


Uczestników spotkania powitali przedstawiciele gospodarza wizyty peer review, tj. Pan Risto Poutiainen, gubernator regionu Północna Karelia, Pan Päivi Ekdahl, Dyrektor ds. Rozwoju Rady Regionalnej Laponii oraz Pan Harri Palviainen, CEO Business Joensuu. Zaprezentowano najważniejsze zagadnienia związane z uwarunkowaniami gospodarczymi, złożami naturalnymi, głównymi interesariuszami oraz wyzwaniami sektora górniczego w Karelii Północnej i Laponii, a także kontekst polityczny i najważniejsze obszary wydobywcze w Finlandii.


Następnie uczestnicy spotkania udali się na wizytę studyjną do Parku Przemysłowego Outokumpu, gdzie mają swoją siedzibę fabryka Outotec Turula, labolatorium Geological Survey of Finland Mintec-laboratory. Po zapoznaniu się z nowoczesnymi rozwiązaniami i technikami oraz ich biznesowym wykorzystaniem w Parku Przemysłowym, udali się do Centrum Dziedzictwa Górniczego Stara Kopalnia, gdzie mieli okazję obejrzeć przykład turystycznego i edukacyjnego wykorzystania dziedzictwa górniczego miejscowości Outokumpu.


Kolejnego dnia spotkania przedstawiono założenia regionalnego programu operacyjnego dla Wschodniej i Północnej Finlandii, współpracy Outokumpu Mining Camp z OECD oraz klastra Arctic Industry and Circular Economy Cluster. W grupach roboczych partnerzy i interesariusze projektu przedyskutowali szereg zagadnień istotnych dla dwóch regionów Finlandii: Laponii i Karelii Północnej. Omówiono przewagi konkurencyjne i możliwości rozwoju górniczego łańcucha wartości oraz zagrożenia i bariery rozwoju przemysłu górniczego w Karelii Północnej, a także podjęto próbę stworzenia katalogu rozwiązań do zaimplementowania w regionie. Kolejnymi poruszanymi zagadnieniami były: gospodarka obiegu zamkniętego, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie wdrażania innowacji, niewystarczająca liczba wykwalifikowanych pracowników w górnictwie (szkolnictwo zawodowe i wyższe). Na zakończenie zaprezentowano wyniki dyskusji w grupach warsztatowych. W dalszej kolejności uczestnicy zostali zapoznani z założeniami Platform Inteligentnej Specjalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem platformy „Przemysł wydobywczy”.


W ostatnim dniu spotkania zorganizowano kolejną wizytę studyjną: do Parku Narodowego Koli, podczas której uczestnicy zwiedzili kamieniołom steatytu wraz z fabryką pieców i kominków. Steatyt jest skałą metamorficzną, która powstała w wyniku reakcji minerałów, które zaszły w wysokiej temperaturze oraz pod wysokim ciśnieniem, dlatego wykazuje znaczną odporność na temperaturę oraz dobre właściwości przewodzenia ciepła. Jest więc idealnym surowcem do produkcji kominków i piekarników. Z uwagi na wysoką zawartość talku oraz znaczną różnorodność wynikającą z różnych możliwości składu mineralnego kamienia, jest chętnie wykorzystywany do produkcji wyrobów zdobniczych. Obie te cechy są wykorzystywane do wytwarzania produktów do sauny.


Partnerzy projektu Remix wzięli również udział w spotkaniach Grupy Sterującej, podczas których omówiono najważniejsze działania projektowe, w tym m.in.: organizację międzynarodowej konferencji górniczej we Wrocławiu, przygotowanie i wdrożenie Planów Działania, stworzenie przewodnika finansowania, który pomoże w znalezieniu funduszy na finansowanie zadań związanych z branżą surowcową, przewodnika po dobrych praktykach zidentyfikowanych w ramach projektu oraz opracowania scenariuszy rozwoju górnictwa w regionach. Dużo czasu poświęcono na omówienie budżetu projektu i formalności związanych z rozliczeniem projektu.



Materiały do pobrania:


Agenda


Prezentacje:

1. Presentation of North Karelia
2. Business Joensuu Oy. Supporting companies to grow and become international, providing expertise to help to invest and relocate
3. North Karelia as a mining region
4. Lapland – Economy, natural resources, main stakeholders, challenges of mining sector
5. Exploration and mining in Finland. Facing new challenges
6. Case Finland. An industry perspective on the future of the Finnish mineral
7. Outokumpu Mining Camp
8. Outokumpu mining case study. Preliminary reflections
9. Welcome to Outokumpu industrial park
10. Towards a low-carbon and resource efficient circular economy in the Arctic Case example of industrial circular economy flows in Kemi Arctic region
11. Smart Specialisation Platform for Industrial Modernisation, Mining Industry and global value chains partnership
12. REMIX – 9th Peer review visit. Lapland


Materiały PRV:

1. Laponia: Lapland an Arctic and international highflier. The strategic priorities for international and smart specialisation 2018 – 2022
2. Laponia: Arctic Smartness. Success stories of the Lapland's Smart Specialisation
3. Laponia: Viewpoints and proposals for the promotion of industrial circular economy in Finland. Challenges of industrial circular economy
4. Karelia Północna: Status report of Joensuu Regional Development Company JOSEK Ltd.
5. Karelia Północna: POKAT 2021. North Karelia’s Regional Strategic Programme for 2018–2021
6. Karelia Północna: Smart Specialisation in North Karelia
7. SectorReports 1/2018. Mining Sector