rozmiar czcionki: A | A | A

Piąte spotkanie grupy interesariuszy projektu "REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE"

19.11.2018 14:27

W dniu 9 listopada 2018 r. we Wrocławiu odbyło się kolejne spotkanie interesariuszy projektu „REMIX – inteligentne i zielone regiony górnicze UE”.


W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji uczestniczących w realizacji projektu, tj.: Instytutu Rozwoju Terytorialnego, KGHM CUPRUM sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowego, Klastra Wałbrzyskie Surowce, Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB – Oddziału we Wrocławiu, Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Polska Miedź, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz ekspert odpowiedzialny za opracowanie rekomendacji do RIS3.



W czasie spotkania interesariusze biorący udział w wizycie w Grecji zaprezentowali najciekawsze zagadnienia poruszane w trakcie spotkanie. W sposób szczególny przedstawiony został region Sterea Ellada, goszczący uczestników spotkania projektowego, bogaty w zasoby złóż kopalin, posiadający rozwinięty sektor rolniczy i stosunkowo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. W regionie tym znajdują się najważniejsze złoża boksytów, pod względem wydobycia których Grecja zajmuje pierwsze miejsce w Europie. Region, ze względu na długie tradycje górnicze kładzie nacisk na popularyzację górnictwa oraz podejmowania działań edukacyjnych w celu uzyskania społecznej akceptacji dla górnictwa. Jedną z inicjatyw jest park tematyczny Vagonetto Fokis Minning Park, który odwiedzili partnerzy oraz interesariusze projektu REMIX.  W trakcie dyskusji w czasie peer review uczestnicy oceniali działania edukacyjne w różnych krajach. Porównując sposoby popularyzacji górnictwa w Polsce do innych krajów europejskich można uznać, że podejmowane działania są liczne i cieszą się dużym zainteresowaniem społecznym, co powinno zaowocować postrzeganiem górnictwa w Polsce, jako ważnej gałęzi gospodarki. Poruszany temat przemysłu 4.0 – tzw. „czwartej rewolucji przemysłowej” zwrócił uwagę na pojęcie cyfryzacji i digitalizacji oraz ich znaczenia w górnictwie. Bez ciągłych zmian technologicznych w tej dziedzinie nie możliwe jest istnienie nowoczesnego górnictwa.
Ekspert wskazał kierunki rekomendacji dot. zmian w RIS3 w zakresie specjalizacji surowcowej. Przedstawił mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia występujące w regionie w kontekście surowców naturalnych i wtórnych. Zaproponował podział inteligentnej specjalizacji surowce naturalne i wtórne na trzy obszary (pozyskiwanie surowców naturalnych i ich pierwotne przetwarzanie, przetwarzanie odpadów i materiały zaawansowane oraz eksploatacja wód mineralnych i borowin), przedstawił prognozowane typy działań do podjęcia w ramach tych obszarów oraz cele dla regionalnych inteligentnych specjalizacji  w wymiarze środowiskowym (np. redukcja bieżącej emisyjności branży, redukcja już istniejących składowisk poprzez przetworzenie depozytów, wdrożenie koncepcji GOZ) i ekonomicznym (m.in.: zwiększenie zaangażowania jednostek B+R w rozwój branży, zwiększenie ilości start-up’ów w branży, zwiększenie eksportu produktów o wysokiej wartości dodanej).
W czasie dyskusji dotyczącej przedstawionych rekomendacji  interesariusze podnieśli następujące kwestie:
wyczerpywanie się surowców;
•    istnienie firm recyklingowych na Dolnym Śląsku, „urban cycling”, recykling urządzeń specjalistycznych, np. smart fonów
•    innowacyjność w górnictwie – „czy w górnictwie można oczekiwać gwałtownych rewolucji w zakresie innowacji?”;
•    problem mierzalności innowacji: czy innowacja równa się wynalazek, trudności ze zgłoszeniem patentowym, rynek weryfikujący celowość innowacji;
•    problemy transportowe (komunikacyjne) w przemyśle wydobywczym;
•    plany nowych kopalni na Dolnym Śląsku;
•    kształcenie w górnictwie;
•    dostępne zasoby/środki na danym obszarze determinujące możliwości podejmowanych działań;
•    zbytnia szczegółowość rekomendacji;
•    platforma górnicza – wsparcie finansowe dla regionów powęglowych, wykorzystanie wody pokopalnianej w rejonie wałbrzyskim
Poruszone zostały również tematy związane z realizacją projektu, a więc: dalsze gromadzenie dobrych praktyk, przygotowanie opracowań projektowych, działania promujące projekt organizacja regionalnego spotkani informacyjnego oraz międzynarodowej konferencji górniczej we Wrocławiu w maju 2019 r.


Sprawozdanie:

Sprawozdanie z przebiegu spotkania


Prezentacje:

Wydobycie boksytu oraz produkcja aluminium w regionie Sterea Ellada (Grecja)

Przemysł 4.0 – „Cyfrowa metamorfoza przemysłu”

Rekomendacje do RIS3