Inauguracja projektu „Strategia zintegrowanej współpracy czesko-polskiego pogranicza”
27.03.2012 16:04
W dn. 27 marca 2012 r. we Wrocławiu odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Strategia zintegrowanej współpracy czesko-polskiego pogranicza”, który w listopadzie 2011 r. uzyskał dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Trasgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013. W konferencji Samorząd Województwa Dolnośląskiego reprezentowali wicemarszałek Jerzy Łużniak oraz członek zarządu województwa Jerzy Tutaj.
Wspólny polsko-czeski projekt powstał w wyniku prac, które prowadzone są od 2010 r. Ich pierwszym efektem było podpisanie przez Rafała Jurkowlańca, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz czterech czeskich Hetmanów i przedstawicieli polskich i czeskich części euroregionów Nysa i Glacensis Listu intencyjnego, w którym wszyscy sygnatariusze – obecnie partnerzy projektu – wyrazili wolę utworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Uroczyste podpisanie listu odbyło się w dn. 5 października 2011 r. w Jeleniej Górze. Projekt „Strategia zintegrowanej współpracy czesko-polskiego pogranicza” jest kolejnym krokiem na drodze do utworzenia EUWT na polsko-czeskim pograniczu.
Podczas konferencji omówiono główne założenia projektu oraz spodziewane rezultaty wspólnie podjętych działań, których głównym celem jest opracowanie analiz dotyczących możliwości pogłębienia współpracy transgranicznej na polsko-czeskim pograniczu poprzez utworzenie EUWT. W projekcie obok Województwa Dolnośląskiego udział bierze także Kraj Kralovohradecki, który pełni rolę Partnera Wiodącego, Kraj Liberecki, Kraj Ołomuniecki, Kraj Pardubicki oraz polskie i czeskie części euroregionów Nysa i Glacensis. Łączna wartość projektu wynosi 269 633,03 euro, w tym 229 188,04 euro dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2013 r.
Podczas konferencji licznie zgromadzeni uczestnicy wysłuchali wystąpień zaproszonych gości. Wśród prelegentów wyróżnić należy przedstawiciela Komisji Europejskiej, Pana José Antonio Ruiz de Casas, który przybliżył rolę EUWT we wdrażaniu polityki spójności Unii Europejskiej, Przewodniczącej Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej, Pani Poseł Moniki Wielichowskiej, która zwróciła uwagę na znaczenie EUWT we wspieraniu polityki regionalnej w Polsce i w Czechach w kontekście perspektywy finansowej 2014-2020 oraz Pana Piotra Borysa, Posła do Parlamentu Europejskiego, który w swoim wystąpieniu zaprezentował aktualnie toczącą się debatę nad przyszłym kształtem EUWT.
Do chwili obecnej nie udało się zarejestrować żadnego EUWT z udziałem polskiego partnera. Najbardziej zaawansowane prace, które zmierzają do założenia tej formy współpracy terytorialnej, prowadzone są na polsko-czeskim pograniczu.