Wrocław: ciepło ze ścieków dzięki megapompie „Wrompa”
01.04.2026 14:39
Na terenie przepompowni ścieków Port Południe powstała największa w Polsce systemowa pompa ciepła o mocy aż 12,5 MW. Wrompa jest pierwszym odnawialnym źródłem w miejskim systemie ciepłowniczym Wrocławia. Działanie instalacji polega na wykorzystaniu ciepła z nieoczyszczonych ścieków do celów grzewczych. Dzięki Wrompie produkcja ciepła z węgla zmniejszy się nawet o około 364 000 GJ rocznie, co pozwoli uniknąć emisji niemal 35 000 ton CO₂ rocznie.
Nazwa Wrompa pochodzi od „Wrocławska pompa ciepła” i została wybrana w wewnętrznym konkursie. Jest to przedsięwzięcie firmy Fortum Power and Heat Polska Sp. z o. o. – operatora wrocławskiej sieci ciepłowniczej – przy ścisłej współpracy z głównym Partnerem projektu – Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK S.A. we Wrocławiu).
Ta inwestycja w bardzo konkretny sposób pokazuje, czym jest wykorzystanie ciepła odpadowego w praktyce: energia, która dotąd była tracona w odprowadzanych z miasta ściekach, dziś może zasilać system ciepłowniczy.
To nie eksperyment laboratoryjny – to realna infrastruktura, działająca we Wrocławiu oraz przykład współpracy dwóch sektorów: wodno-kanalizacyjnego i ciepłowniczego.
MPWiK zarządza infrastrukturą, z której pochodzi energia, Fortum przetwarza tę energię na formę użyteczną dla systemu ciepłowniczego.
Taki model wpisuje się w założenia projektu DISCO, który promuje wykorzystanie lokalnych źródeł ciepła odpadowego w ciepłownictwie i chłodnictwie sieciowym oraz budowanie partnerstw międzysektorowych.
Z Panem Krzysztofem Lenartem, Kierownikiem Projektów w Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. oraz Panem Jerzym Zarównym, Menedżerem w Dziale Utrzymania Ruchu MPWiK S.A. we Wrocławiu rozmawialiśmy o tym, jak powstawała Wrompa, jak układała się współpraca pomiędzy poszczególnymi zaangażowanymi stronami oraz jak zmienia się krajobraz energetyczny miasta.
«««««««««« ZAPIS ROZMOWY / ENGLISH VERSION »»»»»»»»»»
Warto dodać, że wrocławskie MPWiK już wcześniej wykorzystywało potencjał ścieków.Na terenie Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków od lat funkcjonuje instalacja kogeneracyjna oparta na biogazie.
Biogaz uzyskiwany z fermentacji osadów ściekowych jest przetwarzany na energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu, a także jest wykorzystywany do innych celów energetycznych, m.in. do produkcji ciepła technologicznego. Dzięki temu obiekt ten należy do najnowocześniejszych tego typu instalacji w Polsce.
Celem MPWiK jest zrównoważone wykorzystanie zasobów energetycznych i autokonsumpcja wyprodukowanej energii. Takie działania MPWiK wpisują się w model gospodarki obiegu zamkniętego i synergię między usługami komunalnymi a energetyką.
Z kolei Fortum w ostatnim czasie wdrożyło we Wrocławiu pierwszą instalację odzysku ciepła z serwerowni – o mocy 1,6 MW, z możliwością dalszej rozbudowy. Ciepło odbierane z urządzeń komputerowych za pomocą pomp ciepła jest podnoszone do wyższej temperatury i kierowane do miejskiej sieci ciepłowniczej.
To rozwiązanie zapewnia stabilne źródło energii przez cały rok, niezależne od pogody, co czyni je cennym uzupełnieniem miksu ciepłowniczego.
Ten model symbiozy między branżą IT a sektorem komunalnym jest bacznie obserwowany przez partnerów DISCO – stanowi bowiem przykład, jak innowacyjne myślenie o energetyce miejskiej może przynieść korzyści środowiskowe i ekonomiczne.
Transformacja energetyczna to proces długofalowy. Dolny Śląsk, korzystając z inspiracji partnerów, zamierza dalej rozwijać swoje innowacje i umacniać się na pozycji regionu nowoczesnego, zielonego ciepłownictwa.
Możemy być dumni, że nasze lokalne historie sukcesu stają się inspiracją dla całej Europy – i że razem z europejskimi partnerami tworzymy bardziej zrównoważoną przyszłość dla systemów ciepłowniczych i chłodniczych.







