Projekt DISCO oficjalnie rozpoczęty – pierwsze spotkanie peer review i wizyta studyjna w Danii (21-22 maja, Aalborg)
26.05.2025 14:36
W dniach 21-22 maja 2025 r. w duńskim Aalborgu odbyło się inauguracyjne spotkanie projektu DISCO – advancing DIStrict heating and COoling solutions for efficient waste heat utilization,. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich 10 regionów uczestniczących w projekcie, a także zaproszeni interesariusze z sektora publicznego, przemysłowego i naukowego.
Jako wstęp do realizacji projektu:
• partnerzy zaprezentowali swoje regiony i wyzwania związane z wykorzystaniem ciepła odpadowego,
• omówiono cele projektu i plan działań na najbliższe miesiące,
• zaprezentowano najważniejsze informacje o unijnych, krajowych i regionalnych ramach prawnych dot. efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii oraz wspierania nowoczesnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych (DHC).
Dalszą część spotkania stanowiły tzw. wzajemne oceny (peer review) składające się z dyskusji panelowej i warsztatów poświęconych 4 tematom:
1. Ramy prawne i bariery regulacyjne
2. Zachęty i mechanizmy finansowe
3. Integracja systemów ciepłowniczych / chłodniczych z planowaniem energetycznym
4. Wymiana dobrych praktyk
Dyskusja pozwoliła partnerom podzielić się doświadczeniami z własnych krajów, a warsztaty tematyczne umożliwiły pogłębioną analizę barier prawnych i wspólne wypracowanie rekomendacji dalszych działań. Obecność lokalnych interesariuszy wzbogaciła dyskusję i pokazała, jak ważna jest współpraca między różnymi poziomami zarządzania w przezwyciężaniu barier regulacyjnych i finansowych.
W drugim dniu wydarzenia przeprowadzono wizytę studyjną. Uczestnicy odwiedzili dwa miejsca, gdzie systemy DHC są stosowane w praktyce:
1. Aalborg Utility i elektrownię Nordjyllandsværket
Elektrociepłownia zasilająca ok. 200 tys. mieszkańców, która przechodzi transformację z węgla na źródła odnawialne. Obecnie:
• 30% ciepła pochodzi z ciepła odpadowego z cementowni Aalborg Portland,
• 25% ze spalarni Nordværk,
• 10% z energii wiatrowej i słonecznej,
• 35% z importowanego węgla (do całkowitego wycofania do 2027 r.).
W przyszłości ciepło zapewniać będą m.in. duże pompy ciepła wykorzystujące wodę morską oraz ciepło odpadowe z innowacyjnej produkcji e-SAF w ramach projektu Fjord PTX, wykorzystującego również CO₂ wychwycony ze spalarni.
2. Cementownię Aalborg Portland
Tutaj chłodzenie i ciepłownictwo częściowo opiera się na sztucznym jeziorze kredowym, powstałym po dawnym wydobyciu. Woda o temperaturze 5-13°C zasila system chłodzenia szpitala w Aalborgu, IKEA i innych firm. Na miejscu omówiono opłacalność biznesową integracji ciepła odpadowego z systemem DHC oraz zaprezentowano projekt wychwytu i składowania CO₂ dot. magazynowanie 400 000 ton CO₂ w ramach Norne Carbon Storage Hub.
Spotkanie w Aalborgu rozpoczęło realizację wspólnych działań projektowych. W dalszej kolejności partnerzy DISCO planują kolejne wizyty w regionach całej Europy, by wspólnie rozwijać dobre praktyki i pogłębiać współpracę w ramach projektu.