rozmiar czcionki: A | A | A

Polsko-Czeska Giełda Partnerstw w Wałbrzychu 05.10.2016 r. Program Interreg V-A Republika Czeska - Polska

06.10.2016 09:11

W dniu 5 października 2016 r. w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyła się Polsko-Czeska Giełda Partnerstw.

Polsko-Czeska Giełda Partnerstw była regionalną imprezą towarzyszącą Wydarzeniu Rocznemu Programu Interreg V-A  Republika Czeska – Polska skierowaną przede wszystkim do gmin i powiatów przygranicznych z Polski i z Czech oraz instytucji i organizacji zainteresowanych współpracą polsko-czeską.


Głównym celem giełdy partnerstw było umożliwienie zainteresowanym podmiotom nawiązania kontaktów partnerskich, poszerzenia już istniejących partnerstw o nowe podmioty oraz znalezienia inspiracji do nowych wspólnych polsko-czeskich projektów.


W zaplanowanych aktywnościach wzięło udział ponad 115 osób, w tym 46 uczestników z Republiki Czeskiej oraz 69 z Polski. Wśród uczestników znaleźli się zarówno ci, którzy już realizowali projekty współpracy transgranicznej, jak i ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na tym polu. Do udziału w giełdzie zaproszone zostały podmioty zainteresowane nawiązaniem nowych kontaktów z partnerami z Czech z obszaru województwa dolnośląskiego oraz partnerskich krajów czeskich: libereckiego, kralowohradeckiego, pardubickiego i ołomunieckiego. Najwięcej - ponad 50% - czeskich uczestników pochodziło z kraju kralowohradeckiego, pozostali przyjechali z krajów libereckiego, pardubickiego, ołomunieckiego i morawskośląskiego.


Nawiązaniu innowacyjnych partnerstw sprzyjała różnorodność reprezentowanych podmiotów, wśród których były m.in.:
•    jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne;
•    instytucje publiczne działające na obszarze kultury, turystyki, sportu i rekreacji;
•    instytucje publiczne działające na obszarze środowiska naturalnego i bezpieczeństwa;
•    szkoły i uniwersytety;
•    instytucje i organizacje działające na obszarze rozwoju regionalnego, wspierania przedsiębiorczości i rynku pracy;
•    euroregiony, EUWT;
•    organizacje pozarządowe.

Uczestnicy pracowali w 6 polsko-czeskich grupach tematycznych w następujących obszarach:
1)    turystyka (2 grupy);
2)    edukacja i nauka;
3)    kultura;
4)    bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe;
5)    inne tematy współpracy.


W ramach grup grup warsztatowych każdy miał możliwość prezentacji swojej jednostki, a także tematyki planowanych pomysłów na współpracę i oczekiwań odnośnie partnerów projektowych. Następnie wszyscy zainteresowani odbyli w podgrupach indywidualne rozmowy, podczas których w przełamaniu bariery językowej pomagali tłumacze.


Efektem było wypracowanie kilkunastu pomysłów na współpracę w obszarach turystyki, edukacji i nauki, kultury oraz zarządzania kryzysowego. Pomysły na projekty, które powstały podczas giełdy, będą mogły być konsultowane z podmiotami regionalnymi w zależności od lokalizacji partnerów zaangażowanych w ich realizację oraz w biurach Euroregionów. Jednostki z obszaru województwa dolnośląskiego zapraszamy do kontaktu z Regionalnym Punktem Kontaktowym w Wałbrzychu.


Możliwe było również pozostawienie przez wszystkich chętnych danych kontaktowych i opisu propozycji projektowych, a Informacje te były dostępne dla wszystkich uczestników wydarzeń w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Ponad 100 pozyskanych w ten sposób kontaktów posłuży do dalszych działań aktywizacyjnych podmiotów na pograniczu polsko-czeskim oraz udzielania dalszego wsparcia w nawiązywaniu partnerstwa projektowego.


Zainteresowanie udziałem w giełdzie znacznie przekroczyło oczekiwania, potwierdzając potrzebę organizacji tego typu wydarzeń.


Giełda była nową formą aktywności w ramach działalności informacyjno-promocyjnej programów współpracy transgranicznej prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego od 2004 roku. Nawiązywanie nowych partnerstw wpisuje się w mechanizmy programowe, takie jak wsparcie dla projektów sieciowych realizowanych przez partnerów z kilku regionów oraz naborów na mikroprojekty premiujących partnerstwo z podmiotami do tej pory nieaktywnymi w obszarze współpracy transgranicznej.


REJESTRACJA UCZESTNIKÓW ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA W DNIU 20 WRZEŚNIA.


Udział w giełdzie partnerstw był bezpłatny.


Do pobrania:

Podsumowanie Polsko-Czeskiej Giełdy Partnerstw w języku czeskim / Shrnutí Polsko-české burzy partnerství v češtině ( pdf)



Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa i środków budżetu województwa dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska