Szanowni Państwo,
Centrum e-Zdrowia (CeZ) przeprowadza badanie stopnia informatyzacji podmiotów leczniczych.
Badanie przygotowane zostało przez Centrum we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Celem badania jest pozyskanie od podmiotów wykonujących działalność leczniczą (PWDL) aktualnych informacji dotyczących stopnia ich informatyzacji i przygotowania do wypełnienia obowiązków w zakresie prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej.
W ramach badania do podmiotów zarejestrowanych w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą Centrum e-Zdrowia w dniu 5.06.2023 r. wysłało link do formularza ankietowego, składającego się z 45 pytań. Pytania dotyczą przede wszystkim obszaru informatyzacji.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o wsparcie działań CeZ i wypełnienie ankiety do dnia 23.06.2023 roku.
W razie pytań lub wątpliwości co do wypełnienia ankiety prosimy o kontakt na adres: ankieta_cez@cez.gov.pl
VII edycja - Badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą - pobierz
Szanowni Państwo,
w imieniu Polskiego Instytutu Rozwoju Biznesu mam zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji stacjonarnej:
"Systemy dla szpitali i placówek medycznych", która odbędzie się już 8 czerwca 2022 r. w godz. 09.00 - 14.00
Lokalizacja: Centrum Bankowo - Finansowe ul. Nowy Świat 6/12, Warszawa
Wstęp jest wolny, wymagana rejestracja ->>
W programie:
- Agnieszka Rudnicka-Szymczak - Starszy Specjalista, Wydział Wdrożeń E-skierowania,Centrum e-Zdrowia
"Cyfryzacja w ochronie zdrowia - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna i nowo projektowane funkcjonalności w e-zdrowiu."
(Realizacja założeń Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w kontekście świadczeniodawców oraz korzyści dla pacjentów wynikające z wprowadzenia rozwiązań cyfrowych. W trakcie prelekcji dowiedzą się Państwo również o najnowszych projektach w zakresie e-usług w ochronie zdrowia.)
- Krzysztof Gortat – CEO ESECURE
"Przewodnik dla szpitali - jak spełnić minimalne wymagania BEZPIECZEŃSTWA TELEINFORMATYCZNEGO względem obowiązków wynikających z KSC, RODO, KRI."
- Miłosz Błasiak - Architekt Rozwiązań Wsparcia i Serwisu, HPE Polska
"IT w (post)pandemicznej służbie zdrowia - koszt i ryzyko czy fundamentalne narzędzie?"
(Z jednej strony od dawna słychać głosy, że wzrost wydatków na służbę zdrowia nie wystarczy, że problemem m.in. efektywne wydatkowanie pieniędzy. Pandemia nie poprawiła sytuacji. Mimo wielu mechanizmów wprowadzanych by utrzymać finansową płynność szpitali zarządzający informują o problemach finansowych w różnej skali. Doszła wojna - migracje i cyberzagrożenia. I choć WHO w Polsce optymistycznie twierdzi, że Polski system zdrowotny poradzi sobie z napływem uchodźców, to dodaje, że dotychczasowe problemy mogą się jednak pogłębić. Niektórzy twierdzą, że już ceny prywatnych wizyt lekarskich o ponad 12 proc.
Z drugiej strony już w 2019 Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) wspomniał, że "dane są nową ropą w gospodarce przyszłości". Przykłady z medycznej codzienności można mnożyć - diagnostyka obrazowa i pliki DICOM, EDM, itd.
Jak zatem pogodzić te sprzeczności? Jak pozyskać niezbędne narzędzie nie nadwyrężając finansów? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania. Porozmawiajmy o IT w postaci usługi.)
- Patryk Kuchta - Group Data Protection Manager, Medicover Sp. z o.o.
"Biała Księga AI w ochronie zdrowia – jak podejść do wtórnego wykorzystania danych medycznych?"
(Rozwiązania wspierające się lub wprost bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji są coraz szerzej stosowane w medycynie – nie tylko przez pacjentów, ale przede wszystkim przez samych lekarzy i poszczególne podmioty lecznicze. Zastosowanie AI, choć niewątpliwie najczęściej pomaga w procesie leczenia pacjenta, to może powodować pytania dotyczące chociażby sposobu przetwarzania i wykorzystywania danych pacjentów na potrzeby stosowania, bądź uczenia algorytmów sztucznej inteligencji. W wystąpieniu poruszona zostanie kwestia legalności przetwarzania danych medycznych pacjentów na potrzeby wykorzystania rozwiązań stosujących AI na podstawie wniosków zawartych w roboczej wersji tzw. Białej Księgi AI w ochronie zdrowia.)
- Andrzej Osuch - Dyrektor ds. Transformacji Biznesowej, Grupa LUX MED
"Technologie cyfrowe w opiece medycznej – aktualny przegląd trendów, zastosowań oraz barier wdrożeniowych"
(Rozwój technologii cyfrowych dla branży medycznej wciąż przyspiesza. Wiele nowatorskich rozwiązań szybko osiąga status oferty rynkowej, jednak tylko część z nich udaje się szybko zastosować w praktyce, szczególnie jako wsparcie procesu leczenia. Jakie czynniki w dzisiejszych warunkach rynkowych, regulacji prawnych i rozwoju nauki zwiększają szanse na skuteczne wdrażanie takich rozwiązań, a co wciąż stanowi barierę? Przyjrzyjmy się bliżej wybranym technologiom oraz zjawiskom towarzyszącym ich implementacji w obszarze zdrowia.)
- Maciej Węgierek - Prezes Zarządu, Lekarz Medycyny, Sovva S.A. i Wojciech Glapa - Business Development Manager, Sovva S.A.
"Sztuczna inteligencja w Rejestracji Pacjentów przez telefon - Voicebot dokonujący wstępnego wywiadu i umawiający pacjentów na wizyty u lekarza"
- dr n. ekon. Anna Gawrońska - Lider obszaru ds. standardów GS1 w ochronie zdrowia, PIT - Instytut Logistyki i Magazynowania
"Cyfryzacja wybranych procesów w części szarej szpitala."
(Cyfryzacja w ochronie zdrowia stała się dziś codziennością. Obejmuje swoim zakresem nie tylko część białą, ale również szarą funkcjonowania szpitala. Wybrane procesy w tej ostatniej można usprawnić za pomocą prostych technik, takich jak skanowanie kodów kreskowych czy stosowanie elektronicznych dokumentów transakcyjnych. Podczas prezentacji omówione zostaną poszczególne rozwiązania w zakresie zarządzania przepływem produktów medycznych, jak również korzyści: jakościowe i ilościowe.)
- Łukasz Sterna - Dyrektor Sprzedaży rozwiązań informatycznych, GE Medical Systems Sp. z o.o.
"Cyfryzacja i narzędzia wsparcia w szpitalach i placówkach medycznych."
(W dobie postępującej cyfryzacji rozwiązania informatyczne są coraz szerzej wykorzystywane w medycynie. Aby sprostać wymagającemu zadaniu należy spojrzeć na cyfryzacje pod kątem transformacji cyfrowej bazując na potrzebach użytkownika oraz całego ekosystemu szpitalnego. Podczas prezentacji przedstawimy zagadnienie ucyfrowienia w obszarze anestezjologii i intensywnej terapii oraz zaprezentujemy praktyczne wykorzystanie dostępnych narzędzi wspierających codzienną prace personelu medycznego.)
Uczestnikom gwarantujemy: materiały konferencyjne, przerwy kawowe oraz konsultacje z zaproszonymi ekspertami.
Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Kontakt z organizatorem:
Dorota Iwanicka
Tel. 691 571 598
e-mail: dorota.iwanicka@pirbinstytut.pl
05/31/17
Szanowni Państwo,
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zgodnie z załączoną agendą, organizuje dla Dolnego Śląska dnia 06.września.2017 roku warsztaty, dla przedstawicieli kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi, odpowiedzialnymi za określanie strategii i zarządzanie procesami ochrony zdrowia oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Wstępna godzina rozpoczęcia warsztatów 10.00.
Lokalizacja: Wrocław
V Piętro, sala 510 w gmachu Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu.
W przypadku zmiany terminów bądź agendy, będziemy informować na bieżąco.
Serdecznie Zapraszamy!!
Załącznik - Agenda Warsztatów 06.IX.2017
Szanowni Państwo,
dnia 06.09.2017 odbyły się we Wrocławiu Warsztaty dla przedstawicieli kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi, odpowiedzialnymi za określanie strategii i zarządzanie procesami ochrony zdrowia oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Warsztaty były otwarte, każdy związany z ochroną zdrowia mógł wziąć udział w konferencji. Zaproszenie wysłano także do szpitali powiatowych.
Warsztaty były zorganizowane przy współpracy z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Wykładowcami tego cyklu warsztatów byli:
1.Piotr Banasiewicz - pobierz
2.Jarosław Pudzianowski - pobierz
3.Maciej Garmulewicz -pobierz
W Warsztatach uczestniczyło 40 osób.
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, iż Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozpoczęło rejestrację do kolejnego cyklu szkoleń pracowników działów IT podmiotów leczniczych.
Jest to trzecia edycja bezpłatnych warsztatów skierowanych do informatyków pracujących w podmiotach leczniczych.
Link: https://www.csioz.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/trzecia-edycja-warsztatow-dla-pracownikow-dzialow-it/
Zgodnie z przyjętymi założeniami zaplanowano organizację czterech spotkań ( min. jeden warsztat w miesiącu):
1.Standardy interoperacyjności systemów teleinformatycznych.
2.Projektowanie, architektura i integracja systemów teleinformatycznych.
3.Komunikacja i wymiana danych pomiędzy systemami centralnymi, a systemami usługodawców
4.Podstawy HL7 CDA i praktyka implementacji standardu
Pierwszy z cyklu warsztatów odbędzie się 26 września 2017 r. w godz. od 9:00 do 15:00 w siedzibie Centrum
Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia przy ul. Stanisława Dubois 5A w Warszawie.