rozmiar czcionki: A | A | A

Światowy Dzień Seniora na Dolnym Śląsku

01.10.2012 18:13 18:13

Seniorzy z całego Dolnego Śląska zebrali się dziś w sali koncertowej Radia Wrocław. Występ chórów i zespołów reprezentujących m.in. Wrocław, Legnicę, Brzeg Dolny czy Ząbkowice Śląskie uświetnił obchody Światowego Dnia Seniora. Nasze województwo reprezentował marszałek Rafał Jurkowlaniec.

Dzisiejszy „Koncert Chórów Senioralnych i Zespołów Śpiewaczych” odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. W Sali koncertowej Radia Wrocław wystąpiły m.in. zespół „Appasionata” z Legnicy, „Radość” z Brzegu Dolnego, „Fantazja” z Wrocławia czy „Oremus” z Brzegu Dolnego. Koncert uświetnił występ młodej i utalentowanej pianistki, Jowity Szwedo, która podczas XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Görlitz – Zgorzelcu zdobyła I nagrodę.

Koncerty z okazji Światowego Dnia Osób Starszych organizowane są przez Departament Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego i Dolnośląską Radę ds. Seniorów od 2006 roku i na dobre wpisały się już w kalendarz Dnia Seniora na Dolnym Śląsku. Spotkania takie jak dziś mają na celu pobudzenie potencjału osób starszych. Zadaniem Dolnośląskiej Rady ds. Seniorów jest sprawić by osoby starsze brały aktywny udział w życiu społeczności lokalnych.
Uczestnicy i widzowie dzisiejszego koncertu mieli również okazję obejrzeć wystawę „I Ty będziesz seniorem”, którą zaprezentowano w kuluarach Radia. Wystawa, która wcześniej gościła na wrocławskim rynku, ma na celu zmienić społeczne postrzeganie starości.


***


1 października ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Osób Starszych w 1990 roku. Celem organizowanych tego dnia imprez jest też zaprzeczenie stereotypom i pokazanie na przykładach, że starość to odpowiedni czas na zawieranie nowych znajomości, naukę czy działalność w różnych kółkach i stowarzyszeniach.