rozmiar czcionki: A | A | A

Know Health

20.10.2011 18:57 18:57

„Najlepsze metody nie są owocem badań naukowców, pracujących w odciętych od świata laboratoriach. Nie tworzą ich też biurokraci (…). Nie są one dziełem pracujących z konsultantami specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi. Ich twórcami nie są lekarze praktycy pracujący z pacjentami, ani nawet eksperci od promocji zdrowia, zarządzający programami. Najlepsze metody powstają, gdy wszyscy ci ludzie działają wspólnie". Michael P. O’Donnell, red. naczelny American Journal of Health Promotion

Cytat ten przyświeca idei Know Health, która opiera się na przekonaniu, że nowoczesne myślenie o zdrowiu to myślenie o zmianie stylu życia i profilaktyce prozdrowotnej, a na końcu dopiero o leczeniu.  W celu przebicia się tej idei do naszej świadomości potrzebne są działania promocyjne i programy społeczne angażujące uwagę i zmieniające zachowania pojedynczych osób. Właśnie dlatego we Wrocławiu, w dn. 18-20 października, odbyło się pierwsze w Polsce Międzynarodowe Forum Promocji i Profilaktyki Zdrowotnej KNOW HEALTH. Środowiska samorządowe, biznesowe i medyczne wymieniały się doświadczeniami w dziedzinie upowszechniania i ochrony zdrowia. Eksperci z Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Norwegii szukali odpowiedzi na pytanie: Jak skonstruować atrakcyjny i skuteczny program promocji zdrowia? Forum KNOW HEALTH było też okazją do przyjrzenia się programom CSR z obszaru zdrowia.

Dziś, na zakończenie trzydniowych obrad, rozstrzygnięty został konkurs Know Health 2011 na najlepsze programy w obszarze promocji i profilaktyki zdrowia oraz służące umacnianiu, uświadamianiu i edukacji w tym zakresie. Laureaci nagrody odebrali z rąk wiceministra zdrowia Jakuba Szulca. Statuetki wręczono podczas uroczystej gali w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej (kompleks Hali Ludowej). Podczas uroczystości, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego reprezentowali pracownicy Departamentu Zdrowia.

W plebiscycie, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Forum Medicum, nagrody wręczono w następujących kategoriach:
•    Najlepsze działania CSR w dziedzinie promocji i profilaktyki zdrowia:
I Jeronimo Martins Dystrybucja - Razem zadbajmy o zdrowie
II Klinika Ortodontyczna OrthoSmile - Z uśmiechem przez życie;
III Spółdzielnia Socjalna Smaki Życia - Sztuka odżywiania.

•    Najlepszy projekt samorządu, ZOZ-u lub innego podmiotu niekomercyjnego promujący zdrowie, czyli najlepsza inicjatywa samorządów lokalnych w dziedzinie profilaktyki i promocji zdrowia:
I Urząd Miasta Słupsk - Zdrowie: Mama i Ja;
II Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Regionalny Program Profilaktyki Zdrowotnej dla Społeczności Romskiej;
III Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku - Diagnostyczno-edukacyjny program promocji zdrowego stylu życia: Zdrowe Życie Twojego Dziecka.

* Kliknij na nazwę projektu w celu pobrania więcej informacji na jego temat.