rozmiar czcionki: A | A | A

Bezpłatny program profilaktyczny dla Dolnoślązaków

03.03.2020 12:20 12:20

 

Szanowni Państwo,

Rusza nowy bezpłatny program profilaktyczny dla Dolnoślązaków.

Wczesna wykrywalność nowotworów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii onkologicznej. Potencjalne objawy raka powinny skłonić do szybkiej wizyty u specjalisty, a warunkiem sukcesu jest czujność samych pacjentów. Do  wczesnej wykrywalności dedykowany jest nowy program profilaktyczny wdrażany na Dolnym Śląsku.

Nowy projekt zakłada udostępnienie nieodpłatnych testów na krew utajoną – jako nieinwazyjnego narzędzia mogącego wskazać niepokojące zmiany w obrębie jelita. Skierowany jest zwłaszcza do osób w wieku 40-65 lat. Badanie kału na krew utajoną  to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Wszystkie osoby biorące udział w projekcie zostaną poinformowane o możliwości wykonania bezpłatnego badania kolonoskopowego w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – wraz z przekazaniem kompletu informacji oraz wykazu jednostek wykonujących badanie. Większy nacisk na przekonanie do zgłoszenia się do badania kolonoskopowego zostanie skierowany do osób z dodatnim wynikiem badania na krew utajoną – co może sugerować zmiany w jelicie wymagające badania kolonoskopowego celem weryfikacji stanu zdrowia.

Nawet w przypadku braku jakichkolwiek dolegliwości przynajmniej raz w roku powinno się wykonać tego typu badanie. Pamiętajmy, że wcześnie wykryte zmiany dają dużo większe szanse na wyleczenie – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych zapewniono obywatelom dostęp do badań kolonoskopowych. Badanie mogą wykonać:
- osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną


Analizy własne Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu wskazują na drastycznie niski procent objęcia populacji badaniami kolonoskopowymi – na poziomie ok. 4% populacji.  Badanie na krew utajoną ma na celu zarówno przełamanie strachu obywateli przed wykonaniem badań oraz wytypowanie osób z wynikiem dodatnim testu, a w następstwie przekonanie tych osób do zgłoszenia się do badań.

Test na obecność krwi utajonej można otrzymać od środy, 4 marca, w jednej z 4 lokalizacji we Wrocławiu:
- Centrum Medyczne Dobrzyńska – ul. Dobrzyńska 21/23 w godzinach 8 – 15 w holu głównym, tel.: 71 774 77 97
- Obwód Lecznictwa Kolejowego – ul. Joannitów 10/12 w godzinach 8 – 17 II piętro, gabinet zabiegowy, tel.: 71 795 70 37
- Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED – ul. Legnicka 40 w godzinach 7 – 18, II piętro - laboratorium, tel.: 71 77 11 780
- Dolnośląskie Centrum Onkologii – pl. Hirszfelda 12 w godzinach 8 – 15 budynek F, tel.: 71 36 89 254


Test wykonujemy w domu zgodnie z załączonymi instrukcjami, a następnie pakujemy do dołączonej również koperty i dostarczamy do jednej z wyżej wymienionych placówek.


Serdecznie zapraszamy do udziału w programie.