rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie on-line partnerów społecznych WRDS WD

15.04.2020 11:28

Ustalenia dotyczące organizacji pracy Zespołu doraźnego ds. nadzwyczajnej sytuacji związanej ze stanem epidemii w związku z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 WRDS WD oraz informacje na temat bieżącej sytuacji gospodarczo-społecznej związanej z kryzysem epidemiologicznym były najważniejszymi punktami spotkania partnerów społecznych
z WRDS WD. Spotkanie prowadził przewodniczący Rady Artur Mazurkiewicz.

Zgodnie z ustalaniami dotyczącymi pracy Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego w okresie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, w kolejnym spotkaniu on-line uczestniczyli partnerzy społeczni z WRDS WD.

Artur Mazurkiewicz przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu zostało ustalone, że pracą Zespołu doraźnego kierować będą dwaj koordynatorzy: Marek Woron i Artur Mazurkiewicz – przedstawiciele pracodawców w Radzie. Przewodniczący WRDS WD zaproponował, aby do grona koordynatorów dołączył także przedstawiciel związków zawodowych, bo w pracach tego zespołu będę poruszane także problemy pracownicze. Zaproponował kandydaturę Kazimierza Kimso, Przewodniczącego Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. Partnerzy przyjęli tę propozycję.
Artur Mazurkiewicz podkreślił, że zespół ten powinien jak najszybciej rozpocząć pracę, zwłaszcza że na ostatnim posiedzeniu Prezydium Marszałek Województwa zapowiedział, że Zarząd Województwa przygotowuje specjalny pakiet pomocy dla przedsiębiorców o wartości 500 mln zł i że jest on obecnie konsultowany. Nie odbyły się jednak żadne konsultacje
z partnerami społecznymi. Marek Pasztetnik potwierdził, że zgłosił się do niego Marek Ignor, Prezes Zarządu Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju Sp. zo.o. i potwierdził, że prace nad tym pakietem trwają i będę konsultowane, więc na pewno warto się włączyć w pracę nad jego kształtem. Ten zespół byłby dobrym miejscem do rozmowy na ten temat. Andrzej Otręba wyraził zdanie, że w sprawie pakietu istotne powinno być stanowisko Prezydium. Artur Mazurkiewicz podkreślił, że zespół, który będzie składał się z ekspertów rekomendowanych przez organizacje partnerów społecznych ma być wsparciem dla Marszałka przy pracy nad pakietem, natomiast Prezydium będzie przyjmować opinie. Marek Woron poparł stanowisko Andrzeja Otręby. Jest zdania, że nie należy zbyt formalizować działań zespołu doraźnego, natomiast ostateczne decyzje będą należy do Prezydium.
Kazimierz Kimso wyraził zgodę na dołączenie do grona koordynatorów prac zespołu. Ustalono, że będzie wyrażał opinię strony związkowej po ustaleniach z pozostałymi przedstawicielami organizacji związkowych w Radzie.
Ustalono, że do piątku, 17 kwietnia br., wszyscy zgłoszą swoich kandydatów. Każda strona zgłasza po jednym kandydacie, dodatkowo pracami koordynują trzej wyznaczeni już koordynatorzy. Członkowie Prezydium mają prawo brać udział w pracach Zespołu. Organizacją techniczną zajmie się sekretarz WRDS WD. Marek Woron zaproponował, aby okazjonalnie w pracach zespołu mogli uczestniczyć dodatkowo eksperci z wąskich dziedzin. Ustalono, że każdy z partnerów w Radzie będzie mógł zaprosić takiego eksperta.
Artur Mazurkiewicz spytał o bieżące informacje na temat sytuacji przedsiębiorców, firm.
Kazimierz Kimso: w wielu zakładach odbywają się zwolnienia bez zwolnień, czyli pracownicy na umowy terminowe nie mają ich przedłużanych, pracownicy na umowy na czas określony nie mają nowych umów, pracownicy, którzy pracują na zlecenia – też mają wypowiadane.
W niektórych sektorach jest to 20 proc., szykują się także zwolnienia grupowe, obecnie
w niektórych firmach trwają postoje. Jest duża skala tego zjawiska. Są też branże, które radzą sobie lepiej.
Andrzej Otręba: pracownicy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej – pracodawcy rozwiązują umowy z agencjami i nie wiadomo, co dalej dzieje się z tymi pracownikami. Czy są kierowani do innych zakładów czy rozwiązuje się z nimi umowy. W WABCO planowane są zwolnienia grupowe – związki zawodowe otrzymały informację o ok. 360 pracownikach planowanych do zwolnienia. W większości firm w następnym tygodniu będzie coś wiadomo. W niektórych zakładach trwają rozmowy ze związkami zawodowymi, jakie podjąć działania: czy czekać na pomoc rządową i utrzymać zakład czy zwalniać. Nie wiadomo też, jak szybko ta pomoc będzie realizowana.
Kazimierz Kimso: w większości zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej to są pracownicy z Ukrainy, którzy pozostają w zawieszeni.
Krzysztof Kisielewski: w niektórych przedsiębiorstwach pracodawca w ramach umowy
z załogą proponuje zawieszenie pakietów socjalnych lub innych dodatkowych składników uposażenia, rozważa się również pozbawiania niektórych uprawnień, czyli stosują miękkie formy, aby utrzymać zatrudnienie. W przedsiębiorstwach strategicznych, takich jak np. energetyka czy inne rozważa się kwestię skoszarowania pracowników. Będą mieszkać
w zakładach pracy, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania firm.
Artur Mazurkiewicz: jeśli chodzi o pracodawców, to z realizacją tarczy antykryzysowej różnie wygląda. Wnioski są realizowane, ale nie decyduje kolejność ich składania. DWUP wypłaca środki wynikające z obniżenia czasu pracy i spadków dochodu – jeden
z przedsiębiorców dostał środki na konto, o jakie wnioskował, choć nie otrzymał informacji. Takie są na razie efekty działań tarczy 1.0, nie wiadomo, jak będzie działać wsparcie w ramach tarczy 2.0. Nierozwiązana jest natomiast dalej kwestia ZUS dla przedsiębiorstw małych zatrudniających do 49 pracowników.
Zbigniew Ładziński: prawnicy odradzają płacenie ZUS w kwietniowym terminie i radzą czekać na decyzje. Rząd się zobowiązał, że przesunie terminy i uprości procedury.
Marek Woron: samozatrudnieni i mikro przedsiębiorcy są bardzo zadowoleni z obecnego wsparcia. Zmartwieniem są pojawiające się sygnały o zatorach płatniczych i sytuacji firm, których one dotyczą, a których nie obejmuje tarcza antykryzysowa. Problem z Ustawą
o Zamówieniach Publicznych i konkurencją Chin. Pojawiają się już sygnały o próbach przejęcia polskich firm. Warto w tej sprawie podjąć stanowisko WRDS WD. Bardzo atrakcyjne innowacyjne firmy prywatne znajdują się już w kręgu zainteresować chińskich podmiotów gospodarczych. Technologiczne firmy, które miały świetne prognozy rozwojowe poprzez bieżące kłopoty mogą być np. zdeklasowane w przetargach. Następny kłopot to badania lekarskie: co mają robić firmy, które chcą zatrudnić pracownika, a nie mogą wykonać badań – także z tego powodu, że w obawie przed zarażeniem pracownicy nie chcą ich wykonywać.
Paweł Bochen: wszyscy czekają na informację, jak będzie wyglądało rozluźnienie gospodarki, bo część pracowników pracuje zdalnie, mimo że powinni pracować w punktach usługowych. Sygnały od firm, które bardzo dobrze sobie radzą w kryzysie, a nawet zatrudniają. One mogą nawet w przyszłości z powodzeniem konkurować na rynku.

Ustalono:
- kandydaci do prac w Zespole doraźnym zgłaszani do piątku, 17 kwietnia;
- plan działań Zespołu ustala sobie zespół;
- wypracowane tematy przedstawione na Prezydium;
- każdy partner desygnuje po jednej osobie;
- każdy partner może zaprosić eksperta do rozwiązania danego problemu;
- członkowie Prezydium mogą uczestniczyć w pracach Zespołu;
- 17 kwietnia po otrzymaniu kandydatów do Zespołu, partnerzy zdecydują o dalszych pracach.




W spotkaniu udział wzięli:
1.    Artur Mazurkiewicz, Przewodniczący WRDS WD, Dolnośląscy Pracodawcy (Konfederacja Lewiatan)
2.    Marek Woron, Loża Dolnośląska BCC (BCC)
3.    Kazimierz Kimso, NSZZ Solidarność
4.    Andrzej Otręba, OPZZ
5.    Krzysztof Kisielewski, Forum Związków Zawodowych
6.    Zbigniew Ładziński, Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu
7.    Marek Pasztetnik, ZIG – Pracodawcy i Przedsiębiorcy (Pracodawcy RP)
8.    Paweł Bochen, Pracodawcy i Przedsiębiorcy