rozmiar czcionki: A | A | A

Posiedzenie Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej WRDS WD

10.02.2021 12:55

Realizacja narodowego planu szczepień na Dolnym Śląsku była tematem posiedzenia Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej WRDS WD. Spotkanie prowadził Marek Moszczyński, Przewodniczący Zespołu, BCC.

Prof. Krzysztof Simon powiedział, że niezależnie od kwarantanny, lockdownu jednym z elementów walki z pandemią są szczepienia ochronne. Polska zamówiła 6 rodzajów szczepionek, z których większość nie przychodzi lub przychodzi w małych liczbach i trzeba to rozparcelować na cały kraj. Śmiertelność w Polsce jest na poziomie 300-400 osób dziennie. Nie wiadomo na razie też, czy nie trzeba będzie co roku doszczepiać tak jak z grypą.
Prof. Simon powiedział, że w Europie nie ma wspólnego modelu na blokowanie epidemii i organizację szczepień. W Polsce zapadła decyzja, że punktów powstanie więcej, żeby nie było problemu z dostępem do nich każdej grupy mieszkańców, w Niemczech nie ma np. problemu z dowozem pacjentów. Pytanie jest takie, czy ma uzasadnienie funkcjonowanie takiej liczby punktów, jeśli one mają 30 szczepionek na tydzień.
Łukasz Sendecki powiedział, że na Dolnym Śląsku jest 482 punktów szczepień, w tym 39 to są szpitale. We wszystkich gminach są punkty przygotowane do szczepienia populacyjnego. Obecnie jest rozstrzygane postępowanie na prowadzenie mobilnych punktów szczepień. One są przeznaczone dla pacjentów obłożnie chorych – 8 punktów kontraktacyjnych.
Piotr Pobrotyn powiedział, że popiera system organizacji szczepień: duże punkty węzłowe i mniejsze populacyjne. W USK w szczycie było szczepionych ok. 1500 osób na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeżeli trzeba będzie szczepić 10 tys. osób na dobę, to szpital ma takie możliwości. USK posiada też zespoły mobilne, ma na nie umowę i możliwości organizacyjne działać w obrębie miasta.
Barbara Korzeniowska dodała, że w USK niedokończone jest szczepienie grupy „0”, problem, czy dopuszczać do pracy niezaszczepione osoby w sytuacji ciągłych braków personelu, szczególnie pielęgniarek.
Maciej Smolarz powiedział, że reprezentuje szpitale powiatowe. Jeśli chodzi o grupę „0”, to zostało zaszczepionych 70 proc. w szpitalu węzłowych.

W spotkaniu udział wzięli:

1.    Marek Moszczyński, Przewodniczący Zespołu, BCC
2.    Krzysztof Tenerowicz Przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w NFZ O. Wrocław, członek Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia
3.    Ewa Jakimowicz, Zastępca Przewodniczącej Międzyregionalnej Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność
4.    Stanisław Woźniak, NSZZ Solidarność
5.    Barbara Popielarz, Federacja ZZ Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej
6.    Maria Ałaszkiewicz-Pietr, DFZZ
7.    Michał Bondyra, Dyrektor Medicus Clinic, wz. Macieja Mazura, Konfederacja Lewiatan
8.    Dominik Krzyżanowski, Dyrektor Departamentu Zdrowia UMWD
9.     Iwona Drelichowska-Stopa, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej DUW
10.    Anna Płotnicka-Mieloch, Dyrektor Naczelna Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, ZPiP
Goście:
11.    Prof. Krzysztof Simon, Konsultant Wojewódzki ds. Chorób zakaźnych
12.    Łukasz Sendecki, Dyrektor DOW NFZ;
13.    Piotr Pobrotyn, Dyrektor USK we Wrocławiu;
14.    Barbara Korzeniowska, Zastępca Dyrektora ds. lecznictwa otwartego USK we Wrocławiu;
15.     Maciej Smolarz, Wiceprzewodniczący KDSP, Prezes Szpitala Powiatowego
w Dzierżoniowie
16.    Andrzej Otręba, Członek Prezydium WRDS WD