Posiedzenie Prezydium WRDS WD
23.01.2023 14:21
Przyjęcia stanowiska w sprawie uwag do Regulaminu Komitetu Monitorującego, wybór przedstawiciela WRDS WD do prac w Regionalnym zespole roboczym ds. Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030+ oraz informacja o sporze w firmie Kaufland, a także sprawozdanie z posiedzenia Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej dotyczącego sytuacji opieki zdrowotnej w powiecie strzelińskim w związku
z likwidacją oddziałów w Szpitalu w Strzelinie były głównymi tematami posiedzenia Prezydium WRDS WD. Spotkanie prowadził nowy przewodniczący Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.
Zebrani przyjęli także wstępny plan prac Rady na 2023 rok i zaakceptowali propozycje tematów zgłoszonych przez przewodniczącego.
Członkowie Prezydium zatwierdzili kandydaturę Artura Mazurkiewicza do prac
w zespole roboczym ds. Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2030+. Przegłosowali także stanowisko w sprawie uwag do Regulaminu Komitetu Monitorującego.
W odpowiedzi na pismo Marleny Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej,
a dotyczącego propozycji rozważenia zaproponowania osoby z misją dobrej w sporze dotyczącym dyskryminowania pracowników i zwolnienia wiceprzewodniczącej związków zawodowych „Jedność Pracownicza” – panią Jolantą Żołnierczyk. Według informacji zebranych przez Andrzeja Otrębę (OPZZ) w Państwowej Inspekcji Pracy, instytucja ta przeprowadziła kontrolę w firmie Kaufland, z której sporządzono protokół i dostarczono pracodawcy. Obecnie PIP czeka na ustosunkowanie się pracodawcy do wyników kontroli i na tej podstawie podejmie decyzję. Zdaniem Andrzeja Otręby, w tej sprawie zostały naruszone konkretne przepisy prawa pracy i nie ma tu przestrzeni do prowadzenia misji dobrej woli. Sprawę wynagrodzeń pracowników korzystających z urlopów rodzicielskich musi zbadać PIP pod kątem zgodności z Prawem pracy. Natomiast zwolnienie wiceprzewodniczącej związków zawodowych jest sprawą jednostkową, indywidualną. Należy się odwołać do Sądu pracy, który rozstrzygnie sprawę. Gdyby był to spór zbiorowy pomiędzy związkiem zawodowym a pracodawcą dotyczący ogółu pracowników, wtedy WRDS WD mogłaby interweniować. Ustalono, że na posiedzenie Prezydium zostanie zaproszony przedstawiciel PIP, który przekaże informację o ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy, a do Minister Rodziny i Polityki Społecznej zostanie wysłana odpowiedź z ustaleniami Prezydium WRDS WD.
W sprawie sytuacji opieki zdrowotnej w powiecie strzelińskim w związku
z likwidacją oddziałów w Szpitalu w Strzelinie oraz po informacji o posiedzeniu Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej WRDS WD i odmowy dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prowadzenia rozmów ze stroną samorządową ustalono, że ponownie zostanie wysłane pismo do dyrektora z zaproszeniem na posiedzenie Prezydium WRDS WD bez udziału strony samorządowej.
W kwestiach organizacyjnych przewodniczący Jarosław Obremski zaproponował realizację trzech tematów na posiedzenia Rady w 2023 roku. Pierwszy dotyczyć będzie sytuacji obywateli Ukrainy przebywających na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem procesu integracji, sytuacji na rynku pracy i w systemie edukacji oraz jakie wyzwania wiążą się z dostosowaniem przepisów prawa w tym obszarze. Wojewoda zaproponował także powrót do problematyki związanej z ubiegłoroczną katastrofą ekologiczną na Odrze i propozycji prób przeciwdziałania zagrożeniom zanieczyszczenia rzeki w przyszłości. Wojewoda zaproponował także zorganizowanie debaty dotyczącej przyszłości zagrożonych depopulacją regionów Dolnego Śląska. Obszarem wymagającym kompleksowej diagnozy pod kątem społeczno-gospodarczym jest, zdaniem Wojewody, region jeleniogórski.
Członkowie Prezydium zaakceptowali propozycje przewodniczącego. Ustalono, że pierwszy z tematów będzie omawiany na posiedzeniu Rady na początku marca br. Natomiast następne posiedzenie Prezydium, na które zostanie zaproszony dyrektor USK we Wrocławiu, zaplanowano na 7 lutego br.