Posiedzenie Prezydium WRDS WD
24.11.2022 14:13
Bieżące informacje na temat budowy szpitala onkologicznego Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, sytuacja opieki zdrowotnej w powiecie strzelińskim w związku z likwidacją oddziałów w Szpitalu w Strzelinie, informacja na temat problemów pracodawców sektora usług leśnych i współpracy z Lasami Państwowymi były tematami posiedzenia Prezydium WRDS WD. Spotkanie prowadził przewodniczący Andrzej Otręba.
Tematyka budowy szpitala onkologicznego DCOPiH we Wrocławiu omawiana była na posiedzeniu Prezydium w związku z pojawiającymi się kontrowersjami dotyczącymi inwestycji. Bieżący stan prac przedstawili Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny oraz Paweł Zawadzki, z-ca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH. Dyrektorzy odpowiadając m.in. na pojawiające się zarzuty co do wielkości planowej placówki, wskazywali, że będzie się niej znajdowała taka sama liczba łóżek jak w trzech starych szpitalach. Natomiast drogi sprzęt medyczny znajdzie się w jednym miejscu, co w zasadniczy sposób ułatwi diagnostykę i leczenie pacjentów. Dyrektorzy podkreślili także, że w sprawie inwestycji odbyło się 220 spotkań konsultacyjnych, podczas których m.in. załoga szpitala i pacjenci wypowiadali się na temat optymalnej organizacji szpitala ze swojego punktu widzenia. Ustalono, że WRDS WD podejmie stanowisko w sprawie wsparcia budowy szpitala onkologicznego w zaplanowanym kształcie i włączy do swoich działań instytucje i organizacje (m.in. z III sektora).
Temat sytuacji związanej ze strzelińskim szpitalem przedstawili zaproszeni goście: Jadwiga Szmigielska, Leokadia Pawliszak ze Stowarzyszenia Działań Obywatelskich w Strzelinie, Anna Horodyska, Starosta Strzelińska, Dorota Pawnuk, Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin, Paweł Miłek, syndyk masy upadłościowej Strzelińskiego Centrum Medycznego oraz Agata Lisiewicz-Kaleta, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Władze samorządowe ze Strzelina oraz organizacje społeczne zarzucają Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu niedotrzymanie umowy, jaka została zawarta pomiędzy placówkami. USK kupując strzelińską spółkę, zobowiązała się do prowadzenia w niej wybranej działalności leczniczej, w szczególności ginekologii
i położnictwa – tak ważnych dla pacjentek powiatu strzelińskiego. Obecnie systematycznie zamyka kolejne oddziały szpitala pozbawiając pacjentów podstawowej opieki. Po przedstawieniu racji obu stron ustalono, że temat zostanie przekazany do Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej WRDS WD. Przewodniczącym Zespołu jest Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. W spotkaniu zespołu wezmą udział także przedstawiciele powiatu strzelińskiego. Zaproszenie zostanie wysłane także do dyrektora Berezowskiego z USK, który na posiedzeniu Prezydium nie był obecny, zaś w zastępstwie udział wzięła nowa dyrektor ds. operacyjnych, która piastuje swoje stanowisko od dwóch miesięcy. Ustalono także, że zostanie wysłane pismo do rektora Uniwersytetu Medycznego z informacją, że dyrektor naczelny USK nie wziął udziału w posiedzeniu Prezydium WRDS WD ani nie wysłała decyzyjnej osoby, która reprezentowałaby USK podczas spotkania.
Na posiedzeniu Prezydium omawiana była także po raz kolejny sprawa przedsiębiorców leśnych i ich współpracy z Lasami Państwowymi. Sektor usług leśnych reprezentowała Marta Ucinek, prezeska Zarządu Koła Wrocław Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych oraz Dariusz Szczepański, wiceprezes Koła. W imieniu Lasów Państwowych udział w spotkaniu wzięli: Krystyna Magiera, Z-ca dyrektora ds. ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu oraz Marcin Majewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki Śl. Na wcześniejszym spotkaniu Prezydium WRDS WD pracodawcy sektora usług leśnych przedstawili problemy związane z wyceną usług przez Lasy Państwowe, które, ich zdaniem, nie mają przełożenia na realne koszty świadczenia tych prac, zwłaszcza w trudnym, górzystym terenie Dolnego Śląska. Podczas posiedzenia do zarzutów odnieśli się przedstawiciele Lasów Państwowych we Wrocławiu, informując zebranych o wysokości stawek godzinowych ustalonych centralnie dla całej Polski na wykonywanie prac leśnych. Podkreślili także, że obecnie Lasy Państwowe wykonują prace pielęgnacyjne w lasach tylko poprzez firmy zewnętrzne. Po dyskusji ustalono, że przedstawiciele pracodawców z sektora usług leśnych przygotują zagadnienia i przedstawią na piśmie problemy związane z ich działalnością, propozycje do zmian prawnych i organizacyjnych. Przygotowany materiał zostanie uzupełniony postulatami Lasów Państwowych we Wrocławiu. Sprawę będzie pilotował Kazimierz Kimso z NSZZ „Solidarność”, który zgłosił temat pod obrady WRDS WD. Przewodniczący Andrzej Otręba zaproponował, aby na podstawie dostarczonego materiału przygotować stanowisko WRDS WD, które można by przyjąć na ostatnim posiedzeniu 5 grudnia br. lub ew. w trybie obiegowym.
W sprawach organizacyjnych ustalono, że ostatnie posiedzenie WRDS WD kadencji obecnego przewodniczącego odbędzie 5 grudnia br. w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Prezydium zbierze się pół godziny wcześniej, aby zatwierdzić uchwalę o powołaniu nowego przewodniczącego na kadencję 2023 rok.