rozmiar czcionki: A | A | A

Ochrona, dokumentacja i odkrywanie zabytków na Dolnym Śląsku

23.06.2009 15:13

Dotacje Samorządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, odkrycie trzech portali gotyckich w Henrykowie oraz rola mediów w zachowywaniu dziedzictwa narodowego, były głównymi tematami konferencji prasowej zorganizowanej 23 czerwca przez Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W konferencji udział wziął marszałek województwa Marek Łapiński.

Konferencja była poprzedzeniem przypadających na pierwszy weekend lipca, odbywających się w ramach Dni Dolnego Śląska, Dni Henrykowa.

Podczas spotkania zaproszeni goście opowiadali o działaniu na rzecz ochrony narodowego dziedzictwa. Arcybiskup Metropolita Wrocławski, Marian Gołębiewski opowiedział o roli i znaczeniu obiektów sakralnych. Zaznaczył, iż wraz z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej otworzyła się nowa możliwość pozyskiwania unijnych funduszy na ratowanie najcenniejszych zabytków. 

O tym w jaki sposób dolnośląski samorząd chroni zabytki przypomniał Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński. Przypomniał on, iż w dziesięcioletniej już historii istnienia województwa dolnośląskiego, z budżetu samorządu zrealizowano prawie 650 projektów z dziedziny ochrony dziedzictwa kulturowego. To wkład ogromny, bo na sumę ponad 25 milionów złotych. Z czego największe kwoty zostały przeznaczone w ostatnich dwóch latach (11 mln). Marszałek wymienił także wsparcie jakie jest udzielane jest w ramach nadzorowanych przez Urząd Marszałkowski unijnych programów. Tylko w latach 2004-2006, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, na projekty w zakresie dziedzictwa historycznego na Dolnym Śląsku rozdysponowano kwotę, prawie 25 mln zł. Dzięki tym funduszom przeprowadzono renowację m.in. kompleksu pałacowo-parkowego Zamku Książ w Wałbrzychu, rewaloryzację krzeszowskiego Opactwa Cystersów, oraz Pałacu Biskupów na wrocławskim Ostrowie Tumskim. W obecnym Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007- 2013 na utrzymanie obiektów dziedzictwa historycznego do wykorzystania jest 135 mln zł.

Reprezentująca kanał TVN Discovery Historia, Grażyna Bukowska zaznaczyła, iż sporą rolę w kultywowaniu i propagowaniu dziedzictwa narodowego odgrywają media. Poprzez swoje relacje pozwalają one na własne oczy zobaczyć najcenniejsze dzieła i zwracają uwagę na problem niszczejących zabytków.
Jednym z najważniejszych tematów konferencji było sensacyjne odkrycie w dawnym opactwie oo. cystersów w Henrykowie. Zespół pod przewodnictwem prof. Ewy Łużynieckiej z Politechniki Wrocławskiej, podczas remontu w 2003 roku dokonał odkrycia trzech gotyckich portali. Portale te zostały zamurowane w XVII w i zastąpione znacznie węższym, pojedynczym, marmurowym portalem barokowym. W ten sposób na kilka wieków zakryto owe portale i do czasu ich ponownego, stopniowego odkrycia, począwszy od 2003 roku, nie stanowiły przedmiotu badań, ponieważ uważane były za budowlę w całości barokową.

Na zakończenie spotkania ks. Jan Adamarczuk zaprosił wszystkich na obchody Dni Henrykowa, które odbędą się w dniach 4-5 lipca. Podczas imprezy zobaczyć będzie można m.in. odkryte portale gotyckie oraz wystawę Polskiego Związku Łowieckiego  we Wrocławiu „Podróż przez cztery kontynenty”, koncert sygnałów myśliwskich. Odbędzie się także czytanie słynnej Księgi  Henrykowskiej z 1270 roku, w którym udział weźmie Marszałek Marek Łapiński.