rozmiar czcionki: A | A | A

"Nasze obywatelskie..."

09.06.2009 15:47

8 czerwca w Teatrze Polskim odbył się wyjątkowy spektakl pt. „Nasze obywatelskie…”, przygotowany z okazji powstania komitetów obywatelskich na Dolnym Śląsku. Patronat nad spektaklem objęli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój.

Na scenie teatru wystąpił m.in. Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem Małgorzaty Sapiehy-Muzioł; występy aktorów przeplatane były prezentacjami multimedialnymi i nagraniami archiwalnymi TVP Wrocław. Marszałek Łapiński i Przewodniczący Pokój podzielili się z widzami swoimi refleksjami o 4 czerwca ’89 odgrywając krótką scenkę na wstępie widowiska. Scenariusz przygotowali: Robert Gawłowski i Remigiusz Lenczyk, reżyseria – Stanisław Melski.

Ze scenariusza spektaklu:
„Opozycja wysunęła 161 kandydatów do Sejmu i 100 do Senatu, a więc dokładnie  tylu, ilu mogło uzyskać mandat. Kandydaci sfotografowali się z Wałęsą, co uczyniło ich plakaty wyborcze łatwo rozpoznawalnymi. Środowisko „Solidarności” organizowało pełne życia imprezy plenerowe, spontanicznie akceptowane przez społeczeństwo. Na tle działań opozycji, kampania PRON wydawała się sztywna i bezbarwna. W sumie jednak przedwyborcze tygodnie były niezwykle nerwowe. Postanowienia Okrągłego Stołu były realizowane wybiórczo – władze zgodziły się na utworzenie wielkonakładowej „Gazety Wyborczej” (pierwszy numer wyszedł 8 maja w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy), wznowienie „Tygodnika Solidarność” i nadawanie programów telewizyjnych „Solidarności”, przyznały też osobowość prawną Kościołowi, ale odmówiły rejestracji NSZ i nadal atakowały kandydatów opozycji”.