rozmiar czcionki: A | A | A

Nagrody Marszałka dla bibliotekarzy

15.05.2009 12:39

13 maja 2009 r. odbyły się uroczyste obchody DOLNOŚLĄSKIEGO DNIA BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK. Z tej okazji Marszałek przyznał nagrody dla wyróżniających się bibliotekarzy. Nagrody otrzymały: Joanna Broniarczyk i Iwona Gawrońska- Paluszkiewicz

13 maja 2009 r. odbyły się uroczyste obchody DOLNOŚLĄSKIEGO DNIA BIBLIOTEKARZY I BIBLIOTEK. To już szósta edycja święta bibliotekarzy. W tym roku uroczystość odbyła się w nowej siedzibie Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Worcella 25-27 we Wrocławiu. Z okazji Dnia Bibliotekarzy Marszałek Województwa Dolnośląskiego przyznał dwie nagrody finansowe dla wyróżniających się bibliotekarzy. Nagrody wręczył Piotr Borys – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. Nagrody otrzymały:

JOANNA BRONIARCZYK- absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik Działu Informatyki i Digitalizacji Zbiorów Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnicy Karkonoskiej”. Od 2001 r. jako jedyna reprezentantka dolnośląskiego bibliotekarstwa publicznego zaangażowana jest społecznie w redagowanie serwisu Elektroniczna Biblioteka – platforma cyfrowa SBP, tworzonego przez bibliotekarzy i dla bibliotekarzy oraz specjalistów informacji. Od 2004 r. aktywnie uczestniczy w tworzeniu Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego w systemie ALEPH. Największym osiągnięciem Pani Broniarczyk jest stworzenie Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, której celem jest udostępnianie i promocja utrwalonych w formie cyfrowej cennych publikacji regionalnych, będących w posiadaniu Książnicy Karkonoskiej. Ze względu na swoje osiągnięcia merytoryczne, doświadczenie zawodowe i działalność społeczną jest autorytetem dla środowiska bibliotekarskiego w regionie jeleniogórski.

IWONA GAWROŃSKA – PALUSZKIEWICZ-kierownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej. Jest autorką kilkuetapowego programu wdrażania pracowników sieci bibliotek pedagogicznych do opracowania zbiorów w systemie ALEPH. Dzięki realizacji jej programu szkoleniowego rozpoczęto od 2003 r. tworzenie centralnego katalogu dolnośląskich bibliotek pedagogicznych. Pani Paluszkiewicz koordynuje współpracę bibliotek organizując szkolenia nauczycieli bibliotekarzy w zakresie opracowania zbiorów. Jest aktywnym członkiem Zespołu zadaniowo-problemowego do spraw języka haseł przedmiotowych w zakresie terminologii pedagogicznej, utworzonego przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Bibliotekę Narodową w Warszawie. Jest autorką publikacji i wystąpień na konferencjach ogólnopolskich. Jej autorskim pomysłem jest schemat ustawienia zbiorów z wolnym dostępem, według którego prezentowane są obecnie zbiory czytelniane. Jest koordynatorem stałego cyklu konferencji Szkolne Centra Multimedialne. Jej nowatorskie rozwiązania są wprowadzane do realizacji w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej.