rozmiar czcionki: A | A | A

IBM inwestuje na Dolnym Śląsku

30.09.2009 14:30

30 września 2009 w Warszawie zostało podpisane porozumienie o współpracy w obszarze nowych planów rozwoju firmy IBM w Polsce. W spotkaniu udział wzięli m.in.: Wiceminister Gospodarki Rafał Baniak, Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman, Dyrektor Generalna IBM Polska Anna Sieńko oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński.

Spotkanie to wieńczy pierwszy etap obsługi światowego lidera branży IT.

Decyzją władz koncernu IBM, stolicę Dolnego Śląska wybrano na lokalizację utworzenia nowego centrum informatyczno-usługowego – konkurencją były m.in. Katowice, Kair i Bukareszt. Decyzja o lokalizacji centrum uzasadniona jest przede wszystkim dobrą kondycją gospodarczą naszego regionu oraz dostępnością wykwalifikowanej kadry pracowniczej w obszarze obsługi Systemów IT i programowania.

Przedsięwzięcie to będzie największą inwestycją informatyczną w tej części Europy w ostatnim dwudziestoleciu.

Przyszli pracownicy centrum oprócz obsługi na potrzeby własne, świadczyć będą usługi obsługi transakcji finansowych i księgowych dla innych światowych firm.
To nie pierwsza inwestycja amerykańskiej firmy w naszym regionie.
W maju IBM Research, najbardziej rozwinięta technologicznie jednostka koncernu, podpisał umowę o współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT Plus. Współpraca obejmować będzie projekty z obszaru nano i biotechnologii oraz zastosowania inteligentnych technologii.

Zanim jednak doszło do finału projektu Dolny Śląsk był jedynie jedną z wielu potencjalnych lokalizacji branych pod uwagę przez IBM. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu władz regionu – Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Członków Zarządu Województwa – zadeklarowanemu  wsparciu oraz konkretnej ofercie ze strony województwa udało się przekonać Inwestora o gotowości do współpracy i otwartości. Projekt od początku prowadzony był przez Regionalne Centrum Obsługi Inwestora i Promocji Eksportu – w strukturach Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej realizującego zadanie obsługi projektów inwestycyjnych w imieniu województwa – oficjalnego partnera PAIiIZ.

Bardzo ważna dla realizacji przedsięwzięcia była bardzo dobra i ścisła współpraca Władz Województwa z uczelniami wyższymi w szczególności z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Ekonomicznym i Uniwersytetem Wrocławskim.

Politechnika Wrocławska przy wsparciu Regionalnego Centrum Obsługi Inwestora była gospodarzem spotkań z przedstawicielami Inwestora w różnych fazach projektu. Z racji osiągnięć, profilu działalności i doświadczenia w projektach branży IT udało się udowodnić olbrzymi potencjał Uczelni – kadry dydaktycznej, zaawansowania prowadzonych projektów oraz wysoko wykwalifikowanych absolwentów.

Dodatkowym argumentem dla władz koncernu była wspólna oferta Województwa i Politechniki w zakresie specjalizacji i rozwoju istniejących kierunków kształcenia (w tym intensyfikacji nauczania języków obcych) wzmocniona możliwością realizacji projektu systemowego przy zaangażowaniu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Wskazano realną możliwość realizacji długofalowego procesu budowy kompetencji społeczeństwa Dolnego Śląska w dziedzinie IT oraz wsparcia nie tylko instytucjonalno-administracyjnego ale przede wszystkim finansowego takich działań w ramach dostępnych instrumentów finansowych (Program Operacyjny Kapitał Ludzki).

Ostatnim nie mniej ważnym czynnikiem determinującym decyzję IBM była oferta w zakresie możliwej pomocy publicznej przygotowana przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Na potrzeby inwestora obszarem WSSE Invest-Park objęty zostanie obszar powierzchni biurowej gdzie docelowo ulokuje się IBM.

Efekt jakim jest pozytywna decyzja o ulokowaniu IBM na dolnym Śląsku jasno wskazuje, że Region jest doceniany przez inwestorów, którzy w dobie zmniejszonej prosperity gospodarczej postanawiają inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy. Docenić należy także wzorcową w tym przypadku współpracę pomiędzy wszystkimi instytucjami, które zaangażowane były w pracę nad pozyskaniem projektu – również pomoc i zaangażowanie ze strony Władz Miasta Wrocławia, co od początku tworzyło dobry klimat podczas negocjacji.