rozmiar czcionki: A | A | A

I edycja Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska

20.10.2008 08:43

W dniach 18-19 października w Operze Wrocławskiej odbyła się I edycja Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska. Podczas imprezy zaprezentowany został dorobek artystyczny 17 zespołów folklorystycznych, tanecznych i śpiewaczych. Był to pierwszy taki festiwal we Wrocławiu od czasu II wojny światowej.

Pomysłodawcą Festiwalu był wicemarszałek Tadeusz Drab (na zdjęciu).

W sobotę zaprezentowały się Zespoły Folklorystyczne "Dolnoślązacy" z Ciechowa, "Karkonosze" z Mysłakowic, "Kapela Smyki" z Oleśnicy i "Janicki" z Czarnego Boru.

W niedzielę część artystyczna przebiegała w dwóch odsłonach. W pierwszej swój repertuar przedstawiły Zespoły Śpiewacze i Folklorystyczne: "Gościszowianki" z Gościszowa, "Cisowianki" z Henrykowa, "Marysieńki" z Radostowa, "Jarzębina" ze Skorzenic, "Żarki" z Żarek Średnich, "Poiana" z Piławy Dolnej, "Macierzanka" z Wojciechowa, "Podolanki" z Nowej Wsi Lubińskiej, a także Góralski Teatr pieśni "Dunawiec" ze Zbylutowa. W drugiej części mogliśmy zobaczyć występy Zespołów Pieśni i Tańca "Jutrzenka" z Bolesławca, "Porębiok" z Oławy, "Kostrzanie" z Kostrzy oraz Zespół Tańca Ludowego "Kalina" z Wrocławia.

Celem Festiwalu, jest kultywowanie tradycji folklorystycznych, pobudzenie aktywności społeczności lokalnej oraz integracja środowisk ludowej twórczości artystycznej. Wszystko to ma prowadzić do wzbogacenia oraz upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

Podczas Festiwalu promowane były także regionalne produkty wytwarzane metodami tradycyjnymi oraz wyroby rzemiosła ludowego.

Organizatorem Festiwalu był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.



Dolny Śląsk jest jednym z niewielu obszarów w Europie, na którym po II wojnie światowej nastąpiła wymiana populacji. Kultywuje się tu, oprócz zwyczajów i tradycji lwowskich, wileńskich, małopolskich, kieleckich i rzeszowskich, także zwyczaje oraz tradycje żydowskie, czeskie, romskie, jugosłowiańskie, greckie, jak również niemieckie. Na północnych obrzeżach województwa zauważa się też wpływy tradycji wielkopolskich.