rozmiar czcionki: A | A | A

Dworzec Świebodzki z funkcją publiczną

26.08.2009 14:51

W środę 26 sierpnia 2009 marszałek Marek Łapiński spotkał się z Prezesem Zarządu PKP S.A. Andrzejem Wachem oraz Prezesem Zarządu PKP PLK S.A. Zbigniewem Szafrańskim. Kluczowe znaczenie dla funkcjonowania transportu kolejowego na Dolnym Śląsku oraz rozwoju Dolnośląskich Kolei Dojazdowych mają poczynione podczas spotkania ustalenia.

Przełomowy charakter ma deklaracja zarządu PKP S.A. o zachowaniu funkcji publicznej części Dworca Świebodzkiego oraz chęci przekazania na rzecz samorządu województwa części dworca wraz z fragmentem wybiegającej z niego linii kolejowej, a także części zajmowanej obecnie przez Teatr Polski. To efekt wielomiesięcznych rozmów i negocjacji marszałka z przedstawicielami PKP. Zachowanie funkcji publicznej części dworca wpłynie na podniesienie atrakcyjności budynku oraz zwiększy wartość terenów, które mają być sprzedane przez PKP. 

Podczas opracowywania wspólnej koncepcji zagospodarowania dworca niezbędna będzie współpraca samorządu województwa, PKP, a także samorządu Wrocławia. Marszałek liczy na pozytywne jej efekty.
Dworzec Świebodzki będzie ważnym węzłem komunikacyjnym dla Dolnośląskich Kolei Dojazdowych, a także będzie pełnić funkcję uzupełniającą i wspomagającą Dworzec Główny, dzięki czemu ten ostatni zachowa odpowiednią przepustowość. Przywrócenie funkcjonalności Dworca Świebodzkiego wymaga odbudowy układu torowego, peronów i dojść do nich, rewitalizacji i reelektryfikacji odcinka prowadzącego do posterunku WS, stworzenia dogodnych powiązań komunikacją miejską i dróg dojścia do miasta. Aby zapewnić możliwość przesiadki podróżujących z kierunków północnych i wschodnich na pociągi zmierzające w kierunku zachodnim z Dworca Świebodzkiego konieczne jest wybudowanie dwupoziomowej stacji przesiadkowej w punkcie przecięcia linii Wrocław Grabiszyn – Wrocław Mikołajów i Wrocław Świebodzki – WS.

Samorząd Województwa podjął prace zmierzające do zbadania stanu obiektów na Dworcu oraz zbadania możliwości jego przejęcia. Istotna do prowadzenia ruchu kolejowego część mienia to  budynek Dworca, wraz z działką 2/2 (Obręb Stare Miasto), na której leżą także perony i dodatkowe tory niezbędne do obsługi ruchu, oraz te fragmenty trzech innych działek, położonych na zachód od dworca, na których znajduje się torowisko. Dworzec Świebodzki pełniłby rolę wrót miasta dla transportu lotniczego, wspomagając w tym zakresie Dworzec Główny, z którego również będą odprawiane pociągi na lotnisko.

Dzięki istniejącym połączeniom powiązanie lotniska z miastem mogłoby być bardzo korzystne czasowo. Zmodernizowana linia 275 (E-30) pozwala na prowadzenie ruchu pociągów z prędkością do 160 km/h; oznacza to, że pociąg z centrum miasta do stacji Żerniki mógłby dotrzeć (z postojami na kilku osiedlach) w czasie nie dłuższym niż 15 minut. Szczególnie istotnym zadaniem do wykonania jest budowa łącznika kolejowego od linii 275 umożliwiającego dojazd ze stacji Wrocław Żerniki do terminala. Zakres prac jest stosunkowo niewielki (konieczne jest wykonanie nowego toru o długości 2800 metrów i stacji końcowej w terminalu lotniska), nadto już dwie sztuki lekkiego taboru szynowego wystarczą na obsłużenie linii z częstotliwością 30’.

Dlatego Samorząd Województwa podjął kroki na rzecz urzeczywistnienia tych planów. Marszałek województwa wskazał środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego jako źródło finansowania budowy tej linii. Konieczne jest jednak złożenie przez PKP PLK wniosku oraz zagwarantowanie wkładu własnego w tę inwestycję w wysokości 15% jej wartości. Podczas dzisiejszego spotkania prezes Szafrański zadeklarował chęć poczynienia odpowiednich formalności i ubiegania się o dotację z RPO.

Ponadto podczas spotkania omawiano kwestie związane z remontem linii Wrocław – Wałbrzych - Jelenia Góra i Wałbrzych - Kłodzko, plany modernizacji wrocławskiego Dworca Głównego, bieżące sprawy związane z wywozem kruszyw budowlanych z Dolnego Śląska oraz z zarządzaniem linią Wrocław – Trzebnica.

Dolnośląskie Koleje Dojazdowe to sieć kolejowa obejmująca 43 gminy, w tym 10 miejskich, należących do 11 powiatów ziemskich oraz dwa miasta na prawach powiatu. Obszar ten zamieszkuje 1 492 515 osób, czyli 51,85% ogółu ludności województwa dolnośląskiego, z tego 1 210 186 osób mieszka w miastach, a ilość ta stanowi 59,51% ludności miejskiej województwa. W oznaczonym obszarze współczynnik urbanizacji wynosi aż 81,08%.

Więcej o DKD: http://www.umwd.dolnyslask.pl/index.php?id=493&tx_ttnews[pointer]=1&tx_ttnews[tt_news]=691&tx_ttnews[backPid]=492&cHash=e56f6d2be3