rozmiar czcionki: A | A | A

List intencyjny w sprawie realizacji projektu "Kamienne Piekło KL Gross-Rosen"

07.07.2008 09:17

7 lipca marszałek Marek Łapiński i wicemarszałek Piotr Borys uczestniczyli w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie realizacji projektu-pomnika "Kamienne Piekło KL Gross-Rosen". Powstanie on w historycznym kamieniołomie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy.

List podpisali Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek Marek Łapiński, Piotr Koral, prezes Fundacji Kamieniołomy Gross-Rosen oraz Janusz Barszcz, dyrektor Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Celem budowy pomnika jest upamiętnienie tysięcy więźniów z całej Europy, którzy ginęli i cierpieli w hitlerowskim obozie KL Gross-Rosen w latach II wojny światowej, jak również konserwacja i rekonstrukcja historycznych obiektów poobozowych oraz rozwinięcie przez Muzeum Gross-Rosen nowych form działalności edukacyjnej.


Fundacja Kamieniołomy Gross-Rosen, która powstała w 2002 roku z inicjatywy Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, zleciła architektowi Mirosławowi Nizio opracowanie koncepcji zagospodarowania kamieniołomów Gross-Rosen. Fundacja przyczyniła się również do przyłączenia, po prawie sześćdziesięciu latach, historycznego kamieniołomu do Muzeum Gross-Rosen.

Projekt Mirosława Nizio zakłada budowę monumentalnych schodów w miejscu trasy, którą kilka razy dziennie szli do pracy w kamieniołomie więźniowie obozu. U stóp schodów stanie wysoka, metalowa przegroda. Po jej przejściu na platformę widokową zwiedzającym ukaże się kamieniołom. Na tafli wody, w których zanurzone są granitowe skały, unosił się będzie znicz upamiętniający ofiary Gross-Rosen.
"Kamienne Piekło KL Gross-Rosen" przewiduje także powstanie pod platformą krypty, na ścianach której wyryte zostaną numery więźniów przez które wpadać będzie światło bijące od płonącego znicza. Wychodząc z kamieniołomu zwiedzający miną granitową ścianę z nazwiskami pomordowanych.


Opracowany projekt konserwatorsko-budowlany i architektoniczno-przestrzenny na terenie Muzeum Gross-Rosen jest przedsięwzięciem wyjątkowym w historii, teraźniejszości i przyszłości, służący kultywowaniu pamięci i pogłębianiu edukacji społeczeństw Europy.

Uczestnicy uroczystości, wśród których byli m.in. byli więźniowie Gross-Rosen, zwiedzili także wystawy w muzeum, kamieniołom oraz obejrzeli multimedialną prezentację projektu "Kamienne Piekło KL Gross-Rosen". Goście mieli również możliwość wysłuchania "Epitafium zmęczonym w kamiennym piekle Gross-Rosen" Eugeniusza Rudnika.