rozmiar czcionki: A | A | A

585 tys. dla Muzeum Papiernictwa

13.07.2009 14:32

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przeznaczył dla Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju przeszło 585 tys. zł. W ramach ministerialnego Programu Rozwoju Infrastruktury Kultury współfinansował przebudowę i modernizację zabytkowej siedziby muzeum oraz zakup nowoczesnego wyposażenia.

Największa kwota, w wysokości 474 150 zł została przeznaczona na ochronę i zabezpieczenie zabytkowego budynku Muzeum Papiernictwa. Prace obejmą impregnację biologiczną elementów więźby budynku i suszarni oraz wymianę pokrycia z gontów.

Prawie 54 tys.  przeznaczono na realizację zadania „Zakup sprzętu ekspozycyjnego oraz wyposażenia pomocniczego dla Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju”. Obecny etap inwestycji obejmuje zakup sprzętu i wyposażenia ekspozycyjnego niezbędnego dla prowadzenia efektywnej działalności naukowej, wystawienniczej i kulturalnej w przebudowanych pomieszczeniach strychowych. Za środki przekazane przez Samorząd Województwa zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt ekspozycyjny spełniający współczesne standardy oraz wytyczne w zakresie prezentacji oraz ochrony obiektów muzealnych. Planuje się m.in. zastosowanie gablot z frontami wykonanymi ze szkła bezpiecznego laminowanego typu Pilkington Optiwhite bez użycia profili  aluminiowych, co zapewni atrakcyjny wygląd i całkowitą transparentność. Przewiduje się zamontowanie w gablotach zamków do szkła z wkładkami dyskowymi oraz zabezpieczenie kluczy do zamków kodami, co wyklucza możność kopiowania. Planuje się zastosowanie oświetlenia typu LED dla ekspozycji obiektów muzealnych, którego istotną zaletą jest brak promieniowania UV i IR. Zastosowanie tych rozwiązań zapewni spełnianie standardów zgodnych z wytycznymi konserwatorskimi oraz zaleceniami międzynarodowych organizacji.

Kolejne 57 tys. przekazano muzeum w ramach „Zakupu zintegrowanego systemu telewizji dozorowej CCTV dla Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój”, również współfinansowanego z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu operacyjnego MECENAT 2009 . Jego celem jest ochrona materialnego dziedzictwa kulturowego oraz zachowanie zabytkowych elementów sztuki dla obecnych oraz przyszłych pokoleń, których utrzymanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną oraz artystyczną. Zadanie będzie polegało na zastosowaniu nowoczesnych i kompleksowych instrumentów umożliwiających aktywną ochronę zabytków.

Celem instytucji jest odnowienie elementów zewnętrznych budynku oraz uzyskanie nowoczesnych, spełniających współczesne standardy pomieszczeń o charakterze wielofunkcyjnym, a w związku z tym eksploatowanych dynamicznie i wielowymiarowo.