rozmiar czcionki: A | A | A

Zakończenie kursu językowego dla młodzieży z Rosji

15.07.2008 09:56

15 lipca odbyła się uroczystość zakończenie kursu językowego, w którym uczestniczyła młodzież z Rosji. Ponad dwudziestoosobowa grupa gości z Federacji Rosyjskiej przyjechała na Dolny Śląsk na zaproszenie marszałka Marka Łapińskiego.

W kursie uczestniczyli absolwenci Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Sankt Petersburgu oraz laureaci konkursu wiedzy o Polsce, organizowanego przez Konsulat Generalny RP w Petersburgu i władze oświatowe Obwodu Leningradzkiego. Zajęcia językowe prowadzone były – na zlecenie urzędu marszałkowskiego – przez wykładowców Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców, działającej przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.


Zakończenie kursu było okazją do zaprezentowania przez gości z Rosji zdobytej wiedzy. Młodzież przygotowała program artystyczny w oparciu o znane polskie piosenki oraz zainscenizowała krótką historię o Wrocławiu.

W uroczystości zakończenia kursu uczestniczyli m.in. marszałek Marek Łapiński, Wladimir Kuzniecow, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, prof. Krzysztof Nawotka, Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Michał Sarnowski, Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Młodzież z Federacji Rosyjskiej już po raz piąty gościła na Dolnym Śląsku na zaproszenie marszałka województwa. Nasz region odwiedziły osoby polskiego pochodzenia, ale także sympatycy kraju, polskiej kultury i tradycji. Dla każdego z nich była to pierwsza wizyta w Polsce oraz kontakt z naszym regionem.


Młodzież z Rosji przyjechała na Dolny Śląsk 2 lipca. Oprócz zajęć z języka polskiego, miała też okazję poznać walory turystyczno-krajoznawcze naszego regionu oraz kraju. Goście zwiedzili Wrocław (m.in. Panoramę Racławicką, Ostrów Tumski, Ogród Botaniczny, Muzeum Narodowe), Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Karpacz. Pojechali także do Częstochowy. Ich wizyta zakończy się 16 lipca.Szkołę Letnią Kultury i Języka Polskiego prowadzi, od dziesięciu lat, pochodzący z Polski, ks. rektor Krzysztof Pożarski, proboszcz rzymsko-katolickiego kościoła św. Stanisława w Sankt Petersburgu. Uczestnikami szkoły jest młodzież polonijna mieszkająca w Rosji. Podczas zajęć, które odbywają się w czasie wakacji, zdobywają wiedzę na temat kraju swoich przodków.

Goście z Rosji są zapraszani na Dolny Śląsk w ramach porozumienia o współpracy, podpisanego w 2003 roku przez Gubernatora Obwodu Leningradzkiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego.