rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta w Obwodzie Leningradzkim

31.07.2009 11:09

Delegacja Województwa Dolnośląskiego, której przewodniczy Marszałek Marek Łapiński, udała się z wizytą do Sankt-Petersburga. Przedstawiciele Dolnego Śląska wezmą udział w corocznym spotkaniu szefów regionów partnerskich Obwodu Leningradzkiego, w tym roku poświęconemu tematyce młodzieży. W trakcie pobytu, trwającego od 30 lipca do 2 sierpnia, Marszałek będzie także uczestniczył w uroczystościach związany z 82. rocznicą utworzenia Obwodu.

Wizyta dolnośląskiej delegacji to efekt wieloletniej współpracy z rosyjskim partnerem, zapoczątkowanej w 2003 roku. Partnerskie relacje z Obwodem Leningradzkim zaowocowały realizacją interesujących projektów z dziedziny edukacji, kultury i wymiany młodzieży. Dużym sukcesem okazała się odbywająca się cyklicznie na Dolnym Śląsku Letnia Szkoła dla młodzieży z Federacji Rosyjskiej, w ramach której laureaci Konkursu Wiedzy o Polsce zorganizowanego przez Administrację Gubernatora Obwodu Leningradzkiego i Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu uczestniczą w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców oraz poznaje walory turystyczne naszego miasta, regionu i kraju.

Efektem dobrej współpracy jest także misja gospodarcza przedsiębiorców z Dolnego Śląska  do Sankt-Petersburga, podczas której nawiązano kontakty  z Petersburską Izbą Handlowo-Przemysłową oraz Izbą Handlową Obwodu Leningradzkiego. Z tą ostatnią Zachodnia Izba Gospodarcza podpisała umowę o współpracy. Podczas misji odbyła się także prezentacja gospodarcza naszego regionu oraz „okrągły stół”  przedsiębiorców.