rozmiar czcionki: A | A | A

Polsko-Niemieckie Nagrody Dziennikarskie przyznane!

07.06.2013 20:45

Dziennikarze Nikola Sellmair, Cezary Galek, Matthias Frickel oraz Michał Kokot – autorami najlepszych prac poruszających tematykę polsko-niemiecką. Laureatów Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej oraz specjalnej nagrody ufundowanej przez Rafała Jurkowlańca, marszałka Dolnego Śląska poznaliśmy w trakcie uroczystej gali, która odbyła się w piątek w Operze Wrocławskiej.

Dziennikarze z magazynu Stern, Radia Zachód oraz stacji telewizyjnej Deutsche Welle zostali uhonorowani statuetkami oraz nagrodami finansowymi w wysokości 5 tys. euro. Michał Kokot, dziennikarz „Gazety Wyborczej” otrzymał z rąk marszałka Jurkowlańca czek na 5 tys. euro za najlepszą pracę konkursową dziennikarza z Dolnego Śląska. Jego reportaż pt. „Jak niemiecki elektryk zaraził wrocławskie Euro radością” przenosi nas w wyjątkową atmosferę ubiegłorocznego święta footballu we Wrocławiu. W trakcie Euro 2012 w stolicy Dolnego Śląska piłkarskie emocje mieszały się z dźwiękami brazylijskiej samby, którą serwował kibicom niemiecki bębniarz wraz ze swoim zespołem. Oczami elektryka-bębniarza  Alberta poznajemy Polskę o której wiele osób nie ma pojęcia.

W tym roku, w kategorii prasa zwyciężyła Nikola Sellmair z magazynu Stern. Jurorka Helga Hirsch w laudacji dla dziennikarki podkreśliła wrażliwość z jaką został napisany artykuł pt. „Mój dziadek by mnie zastrzelił”. Reportaż opowiada historię wnuczki Amona Götha, komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie, która próbuje uporać się z trudną przeszłością swojej rodziny.

„Nowa Amerika” to tytuł zwycięskiej pracy w kategorii radio. Jej autor – Cezary Galek pokazał przemiany zachodzące na pograniczu polsko-niemieckim na przykładzie projektu próbującego zatrzeć nie tylko granice na mapach, ale też w świadomości mieszkańców sąsiednich krajów. Jurorka Dorota Zyń-Horbaczewska, która wygłosiła w trakcie gali laudację na cześć Cezarego Galka zaznaczyła, że jego praca „To historia ponad granicami krajów. Historia, którą widać w życiu codziennym mieszkańców, w kontaktach  międzyludzkich, z dala od „oficjałek” i pomników. Jest to reportaż, który niebanalnie uchwycił zmiany, bez tzw. „zadęcia” i nachalnego pouczania, za to z ogromnym bagażem pozytywnych emocji“.

Faworytem w kategorii telewizja okazał się Matthias Frickel – autor filmu „W poszukiwaniu utraconego dzieciństwa – Kim był Bruno Schulz?”. Wyróżnienie dla niego zostało przyznane przede wszystkim za odzwierciedlenie na poziomie artystycznym polsko-niemieckich stosunków oraz za „cudowną estetykę obrazów idącą w parze z wykorzystaną w przemyślany sposób animacją i ilustracjami” – co podkreślała w trakcie gali jurorka Bogna Koreng.

Wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej za rok 2012 było najbardziej uroczystym akcentem szóstej już edycji Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które w tym roku organizuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego wraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie i niemiecką Fundacją Roberta Boscha. W ramach Dni Mediów do Wrocławia przyjechało blisko 300 dziennikarzy z Polski i z Niemiec. W dniach 6-8 czerwca uczestniczyli w warsztatach i debatach organizowanych pod hasłem „Wyprzedzić zmianę – Polska i Niemcy 2013”.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska ustanowiona została przez kraje związkowe Brandenburgię, Meklemburgię-Pomorze Przednie, Wolny Kraj Saksonię, województwa Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundację im. Roberta Boscha. Fundatorzy nagrody pragną przyczynić się dzięki niej do polepszenia wiedzy sąsiadów o sobie nawzajem oraz do wzajemnego zrozumienia polityki, gospodarki, nauki, kultury oraz społeczeństwa w Polsce oraz Niemczech.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: www.polsko-niemiecka-nagroda-dziennikarska.pl