rozmiar czcionki: A | A | A

O dolnośląskich tradycjach winiarskich w Brukseli

23.11.2023 13:17

Promocja polskiego wina i zwiększenie widoczności polskich producentów wina na rynku belgijskim, a także promocja polskich regionów winiarskich to główne cele Festiwalu Polskiego Wina w Brukseli.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ambasadę RP w Brukseli, Polską Organizację Turystyczną przy wsparciu 7 polskich samorządów regionalnych, w tym Dolnego Śląska. Formuła przedsięwzięcia  umożliwiła prezentację produktów z dwóch winnic z każdego z zaangażowanych regionów przed publicznością złożoną z ponad 80 osób, które odpowiedziały na zaproszenie ambasady.


Dolny Śląsk reprezentowali przedstawiciele winnic "Zimna Woda" i "55-100", którzy  przybliżyli smak regionalnych win oraz opowiedzieli o dolnośląskich tradycjach winiarskich uczestnikom wydarzenia, wśród których znaleźli się przedstawiciele branży winiarskiej i gastronomicznej z Belgii, przedstawiciele placówek dyplomatycznych, pracownicy instytucji UE i reprezentanci regionów europejskich posiadających swoje przedstawicielstwa w stolicy UE.


Odwiedzając indywidualne stoiska przygotowane przez winnice, uczestnicy festiwalu dopytywali o to co wyróżnia polskie wino od innych win europejskich dostępnych na rynku i jakie są tradycje winiarstwa w danym regionie. Przedstawiciele winnic chętnie odpowiadali na pytania dotyczące początków i stażu działalności  winnic oraz  przybliżali  informacje na temat uwarunkowań klimatycznych panujących w regionie.