rozmiar czcionki: A | A | A

Marcio Rosiak z wizytą w Urzędzie Marszałkowskim

25.08.2009 11:04

25 sierpnia Marcio Rosiak, Brazylijczyk polskiego pochodzenia odwiedził panią Teresę Lis-Pieńkowską - Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Regionami Europejskimi.

Marcio Rosiak jest potomkiem polskich emigrantów sprzed I wojny światowej. Po raz pierwszy przyjechał do kraju przodków w 2006 roku. Brał wówczas, na zaproszenie i koszt Samorządu Województwa Dolnośląskiego, udział w kursie języka polskiego organizowanym przez Uniwersytet Wrocławski. Obecnie jest w Polsce po raz trzeci.
Marcio jest redaktorem naczelnym gazety „Integracja” oraz prowadzi polski program w miejscowej rozgłośni radiowej. W 2008 roku został radnym miasta Dom Feliciano w stanie Rio Grande do Sul. Jego głównym zadaniem jako radnego jest krzewienie kultury polskiej. Napisał książkę pt. „117 lat emigracji. Historia kultury polskiej w Dom Feliciano”. Jest to zbiór artykułów publikowanych w „Integracji”.
70 procent mieszkańców Dom Feliciano ma polskie korzenie, posługuje się językiem polskim. Niestety, często jest to jedynie bierna znajomość języka.
– Znam osoby, które nie mówią po polsku na co dzień, ale znają słowa polskich pieśni kościelnych i świeckich – mówi Marcio Rosiak. – Wielu Polakom mieszkającym w Brazylii brakuje motywacji do uczenia się języka polskiego, ale wszyscy pamiętają o kraju przodków. Informacje o kulturze oraz tradycje są u nas przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Obecnie Marcio Rosiak szuka polskich korzeni, umieszczając ogłoszenia w polskich gazetach. W dokumentach w Urzędzie Stanu Cywilnego znalazł bardzo ograniczone informacje, a bardzo zależy mu na nawiązaniu kontaktów i doskonaleniu znajomości języka polskiego.