rozmiar czcionki: A | A | A

Współpraca DOLMED-u z koreańską firmą usprawni leczenie chorób serca

24.11.2022 08:19 08:19

Podczas misji gospodarczej do Seulu delegacja Dolnego Śląska spotkała się z przedstawicielami firmy ATsens, aby podpisać porozumienie na wdrożenie we wrocławskiej placówce DOLMED-u nowoczesne rozwiązania w zakresie elektrokardiografii. List intencyjny po stronie Dolnego Śląska podpisał Marcin Lerner – Wiceprezes DOLMED-u. W spotkaniu uczestniczyli także Piotr Ostaszewski - Ambasador RP w Republice Korei, Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Michał Rado – Prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Delegacja samorządu województwa spotkała się w Ambasadzie RP w Seulu z przedstawicielami firmy ATsens. W swoją 45. rocznicę DOLMED podpisał z koreańskimi partnerami z firmy ATsens list intencyjny, który otwiera drogę do współpracy przy badaniu chorób serca.


- Kontakty gospodarcze i handlowe pomiędzy Polską a Koreą stają się coraz bardziej ożywione, dotyczy to także współpracy z naszym regionem. Dowodem na to jest podpisany list intencyjny w sprawie dostaw sprzętu medycznego, który ma pomóc w wykryciu m.in. takich zaburzeń jak arytmia, tachykardia przedsionkowa oraz inne choroby serca - mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


AT-Patch to tak zwany „Event Holter”, który umożliwia pacjentom identyfikację momentów gorszego samopoczucia. Za pomocą przycisku zlokalizowanego w centralnej części urządzenia jest w stanie umożliwić precyzyjnie odczytanie kluczowych parametrów pomiaru z momentu zdarzenia.


Długoterminowy holter EKG zapewnia pomiar w trybie ciągłym przez 14 dni. Dane z badania są zapisywane lokalnie i zgrywane po zakończeniu okresu badania. Raport jest generowany za pomocą sztucznej inteligencji i zestawia najistotniejsze zdarzenia. Niezależnie od tego lekarz ma także możliwość przeglądać cały zapis EKG ze wszystkich 14 dni. Co ważne urządzenie jest  nieinwazyjne, pacjent może normalnie funkcjonować, swobodnie brać w nim nawet prysznic. Urządzenie jest naklejane na górną część klatki piersiowej za pomocą specjalnej taśmy. Jest wodoodporne, nieinwazyjne i nie posiada kabli, które mogłyby zostać zerwane podczas poruszania się.


- Mamy około 17/18 rodzajów arytmii serca, a dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie kontrolować szczególnie trzy rodzaje. Nasze urządzenie jest najmniejsze i najlżejsze ze wszystkich dostępnych tego typu. Jest także najłatwiejsze w użytkowaniu – informuje Jong Ook Jeong, Prezes firmy ATsens.


– AT-Patch wykorzystywane jest w licznych szpitalach koreańskich. Do Korei urządzenie trafiło w 2019 roku, a obecnie wprowadzane jest już także na rynek europejski – dodaje.


W tym roku ATsens podpisał umowę, na mocy której urządzenie zostało umieszczone na liście refundacyjnej NHS, który jest odpowiednikiem polskiego NFZ-u w Wielkiej Brytanii. Rozwiązanie to uzyskało także certyfikację produktu w Unii Europejskiej jako urządzenie klasy medycznej 2A.


Już 1 grudnia zostanie ono zaprezentowane na konferencji DOLMED TECH – Forum Dolnośląskie w Jakuszycach, skupiającej interesariuszy z obszaru ochrony zdrowia. DOLMED kupi od koreańskiej firmy, w ramach pilotażowego programu, 50 urządzeń AT-Patch.


- AT-Patch to mały lekki plaster, który pozwala na swobodne funkcjonowanie pacjenta, a nawet na aktywność. Nie potrzebuje ładowania ani baterii  i nie ma kabli, które w tradycyjnych holterach EKG bardzo często zostają zerwane, gdy pacjent się rusza, np. podczas snu, co zakłóca obraz diagnostyczny – przekazuje Marcin Lerner, Wiceprezes Dolnośląskiego Centrum Medycznego - Przychodnia DOLMED we Wrocławiu - Dziękuję firmie ATsens za zaangażowanie przy tym projekcie. Mam nadzieję, że nasz pilotażowy program będzie początkiem dłuższej współpracy z firmą ATsens na rzecz nie tylko pacjentów DOLMEDU-u, ale wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska – dodaje.


List intencyjny podpisany został w ambasadzie Polski w Seulu, podczas trwającej misji gospodarczej realizowanej w ramach projektu "Going Global - Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza".